Szuperfegyvert jelentene a feketegazdaság elleni harcban a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV), ha valóban online láthatna minden egyes elkészült számlát, egyelőre azonban valószínűleg be kell érnie a már bevált eszközök korszerűsítésével. Vámosi-Nagy Szabolcs, az EY adószakértője szerint az online pénztárgépek és az elektronikus közúti áruforgalom-ellenőrző rendszer (EKÁER) bevezetésének sikere után logikus lépés volna a számlaforgalmak online ellenőrzése, de ez hosszú előkészítést és jelentős informatikai fejlesztéseket is feltételez minden oldalon. A NAV volt elnökhelyettese úgy véli, a hivatalban is óriási informatikai és szoftverfejlesztéseket kellene végrehajtani ahhoz, hogy ilyen mennyiségű adatot a rendszer kezelni tudjon, miközben a vállalati számlázóprogramokat is összhangba kell hozni az új követelményekkel. Az alapelveket, az elvárásokat ráadásul jó előre meg kell hirdetni, hogy a különböző céges rendszereket ennek megfelelően át lehessen programozni.
Annyit biztosan lehet tudni, hogy a nemzetgazdasági tárcánál vizsgálják a NAV-hoz bekötött online számlázás bevezetésének lehetőségét. Ám nagyon valószínű, hogy a rendszert nem holnap fogják elindítani. Vámosi-Nagy Szabolcs azt mondja, nem hallani, hogy egy ilyen általános rendszert a világon bárhol is bevezettek volna. A francia adóhatóság a kétszáz legnagyobb ottani céget kereste meg, hogy – próbaként – vezessék be a rendszert, ám alig nyolc-tíz társaság vállalta ezt: egyelőre ott sincsenek széles körű tapasztalatok tehát.
Jó alapot ad ugyanakkor a bevezetésre, hogy Magyarországon beváltak az online ellenőrzési rendszerek. Az EKÁER kiterjesztése ugyanúgy napirenden van, ahogyan az online pénztárgépek kötelezővé tétele egyes szolgáltatásoknál (a pénzváltók, az autószerelők, a kozmetikusok és a masszőrök mellett legújabban az ügyvédeknél merült fel a lehetőség).
Mindeközben az idén már kötelező olyan számlázószoftvert működtetni, amelyből a NAV – ha kéri – le tudja hívni az adatokat. A programokban már megkövetelt „az adóhatósági ellenőrzési adatszolgáltatás” elnevezésű menüpont biztosítása, vagyis kell olyan funkció, amellyel a hatóság egy táblázatba foglalva le tudja tölteni az összes szükséges adatot. Ez persze még nem online ellenőrzés: a funkció az internetre nem bekötött gépeknél is ugyanúgy kell hogy működjön, miközben a hatóságnak csak ellenőrzéskor (tehát helyben és nem online) kell átadni ilyen módon az adatokat. Ez a cégek és a revizorok munkáját könnyítő előírás: így nem darabonként kell átnézni a számlákat.
A számlák egységes lekérdezése persze már lehetőséget nyújt az online bekötésre is, csakhogy egyáltalán nem biztos, hogy ilyen mennyiségű adatot képes lesz kezelni most a NAV. Éppen ezért valószínűleg első körben inkább a legnagyobb cégeknél vezetik majd be a rendszert Magyarországon is, és csak fokozatosan írják elő alkalmazását egyre szélesebb körben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.