Mélyreható és hosszú távú változások bontakoznak ki az amerikai munkaerőpiacon, részben az automatizáció, részben a gyártási folyamat külföldre költöztetése miatt. Az elemzés, amely Maximiliano Dvorkin közgazdász révén a minap jelent meg a St. Louis-i szövetségi tartalékbank honlapján, nagy feltűnést keltett a pénteken közzétett munkapiaci adatok közlését követően, mert választ keres arra a kérdésre, miért nem emelkednek a bérek, miközben a munkanélküliségi ráta öt százalékra esett, ami lényegében a teljes foglalkoztatás szintjét jelenti.
A jegybanki tanulmány a nyolcvanas évekig visszamenően veszi górcső alá a folyamatokat, s azt találja, hogy mindinkább csökken a közepes képzettséget igénylő munkahelyek aránya, elsősorban a feldolgozóiparban, míg egyre nagyobb kereslet mutatkozik a magasan képzett munkaerő és például az idős- vagy beteggondozásban alkalmazható képzetlenek iránt. A jelenség nem új, munkaerő-piaci polarizáció néven már bevonult a szakirodalomba, ám a folyamat mostanra trenddé szilárdult. A rutinszerűen végezhető fizikai és szellemi munka nagy része automatizálható, míg a termékek és szolgáltatások előállításának egy-egy szakasza vagy teljes egésze külföldön alacsonyabb költségekkel megoldható. A St. Louis-i elemzés megerősíti a washingtoni Pew Research Centre néhány hete nagy figyelmet keltő tanulmányát is, amely szerint a középosztály zsugorodik az Egyesült Államokban, az alacsony és a magas jövedelműek tábora immár nagyobb, mint a középen lévőké.
A nem rutinszerű, tehát nagy szaktudást igénylő fizikai és szellemi munka terén fokozatosan bővül a foglalkoztatás, az ismétlődő mozdulatokat, feladatokat tartalmazó állások száma viszont egyáltalán nem emelkedik, sőt a válságban nagymértékben csökkent, s azóta stagnál. Utóbbi munka a ciklusok hatását is sokkal jobban megérzi. A pénzügyi krízis csúcspontján, 2009-ben, a rutin fizikai munkát végzők körében a munkanélküliségi ráta 16 százalékra ugrott fel, míg a nem rutin szellemi dolgozók esetében a ráta alig haladta meg a négy százalékot. S minthogy az automatizációnak és a munkahelyek áthelyezésének az irama nem lankad, a polarizáció jelensége még nagyobb tudományos figyelmet érdemel – érvel Dvorkin.
Ugyancsak a St. Louis-i tartalékbank szakértői – William Emmons és Lowell Ricketts – publikálták a múlt év végén azt a munkát, amelyben megvizsgálták, vajon mennyiben igaz az Egyesült Államokra nézve mindaz, amit Thomas Piketty a vagyon koncentrációjáról kifejt A tőke a 21. században című könyvében. Azt találták, hogy teljes mértékben, sőt a gazdagok gazdagodása 2010 után még gyorsult is. A felső tíz százalék a teljes vagyon nyolcvan, a felső egy negyvenöt, a felső egytized pedig huszonöt százalékát birtokolta 1910-ben, ám a hetvenes évekre kimutatható erőteljes csökkenés után az arányok csaknem visszaálltak a száz évvel ezelőtti szintre. Legalábbis ami a felső tíz százalékot illeti. A felső egy harmincöt, az egytized pedig tizenöt százaléknál tart. Ám míg 1970 és 2010 között az éves vagyongyarapodás üteme e három csoportban 0,18, 0,14 és 0,08 százalék volt, addig azóta a gazdagodás üteme 0,20, 0,48 és 0,31 százalékra emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.