Ha ez sikerül, annak olyan nagy cégek lennének a vesztesei, mint például az Apple. Az intézkedésekkel vissza akarják szorítani az olyan praktikákat, mint a profit átirányítása, vagyis azt a multinacionális vállalatok által követett gyakorlatot, hogy a több különböző országban keletkezett nyereség utáni adót ott róják le, ahol az a legalacsonyabb. Megakadályoznák az adósság átirányítását is: ma sok vállalat abban az országban levő leányánál tartja nyilván adósságát, ahol annak a kamatterhe levonható az adóból. Ez részint túlzott adósságterheket kreál, részint pedig arra ösztönzi a vállalatokat, hogy ne vegyenek igénybe olyan finanszírozási formákat, amelyek nem járnak adókedvezménnyel. Ehhez kapcsolódik az is, hogy a bizottság szeretné elérni számos pénzügyi termék, illetve eszköz definíciójának egységesítését is, hogy ezeknek az országok közti váltogatása ne vezessen piaci torzulásokhoz, illetve tisztességtelen adóelőnyhöz.
Az új jogszabálycsomag bizonyos területeken túlmegy azokon az önként vállalt elveken, amelyekben a G20 országai, illetve az OECD országai megállapodtak – mondta a Reuters szerint még a hónap elején Pierre Moscovici gazdasági ügyekért felelős biztos. Ilyen lehet az, hogy a nemzeti adóhatóságoknak hozzáférést kell szerezniük az adott ország területén működő vállalatok pénzügyi adataihoz.
Az uniós törvényhozás már sok kísérletet tett az adóelkerülés megakadályozására, kevés sikerrel. Mára azonban – részben a 2014 őszén kiderült luxemburgi különmegállapodások nyomán – több nagy nemzetközi cégcsoport nyilvánosan is célkeresztbe került uniós adótrükkjei miatt. Az EU-ban működő multik évente átlag 70 milliárd eurót spórolnak meg a különféle adóelkerülési manőverekkel, a hazai vállalkozások pedig 30 százalékkal többet fizetnek náluk.
Lobbicsatában az Apple
Az Apple vezérigazgatója, Tim Cook privát tárgyalásokat folytatott Margrethe Vestager versenyügyi uniós biztossal. Az Apple írországi adózásának ügyében 2014 óta vizsgálódik Brüsszel, ezt márciusban szeretnék lezárni. A multi még a 12,5 százalékos kulcsnál is jóval kedvezményesebben adózott az országban brüsszeli állítás szerint. Közben az USA-ban a szenátus pénzügyi bizottságának vezető tagjai levélben szólították fel Jack Lew pénzügyminisztert, hogy ha az európai hatóságok megbüntetik az Apple-t vagy más amerikai cégeket, akkor vegye fontolóra európai vállalatok megbüntetését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.