Az EU reformjára vonatkozó brit követelések jó része jogos és érthető – jelentette ki a ma kezdődő uniós csúcs előtt parlamenti beszédében Angela Merkel. A német kancellár világossá tette, milyen álláspontot képvisel majd: „David Cameronhoz hasonlóan én is hiszek abban, hogy az EU-nak szüksége van a versenyképesség és az átláthatóság javítására, a bürokrácia csökkentésére.” Ezzel Merkel a novemberben megfogalmazott négy brit elvárás közül három mellett egyértelműen kiállt, de voltaképp támogatta azt is, amelyik a bevándorlók, köztük az uniós munkavállalók szociális ellátására vonatkozott. A kancellár szerint ugyanis az is jogos és érthető, hogy korlátozzák ezeket, mert az egyes országok szociális rendszere nem Brüsszel, hanem az egyes tagországok fennhatósága alá tartozik. Ennélfogva természetes – tette hozzá Merkel –, hogy mindegyiknek meg kell tudnia védeni a szociális rendszerét a visszaélésekkel szemben.
A szociális ellátásokhoz való hozzáférés négyéves korlátozásának brit tervét mindenekelőtt az EU keleti tagországai kérdőjelezték meg. Egy másik Cameron-féle javaslatot viszont főleg a franciák elleneznek, ez pedig az, hogy mind a 28 EU-országnak legyen beleszólása az egész uniót érintő kérdésekbe (tehát az euróhoz kapcsolódó szabályozásokról ne csak a valutaövezet 19 országát kérdezzék meg). Az egyelőre nem világos, hogy a brit kormányfő milyen mélységű beleszólást akar, francia illetékesek mindenesetre már világossá tették, hogy az eurón kívül maradóknak nem adnának lehetőséget a zóna mélyebb integrációjának megakadályozására.
Merkel most közölte: osztja Cameron nézetét, miszerint a nem eurót használó tagországokat nem szabad kihagyni a fontos döntésekből, a diszkrimináció tilalmát és a differenciálás igényét össze kell tudni egyeztetni.
A francia ellenállást ezzel nem küzdötte le: Manuel Valls kormányfő ugyancsak hazája parlamentjében vázolta fel tegnap Párizs álláspontját, ennek lényege pedig az, hogy a britek távozása ugyan megrázkódtatás lenne Európa számára, de az nem engedhető meg, hogy az egyes tagországok kiválogassák, milyen szabályok felelnek meg nekik.
Németország szemmel láthatóan a csúcs másik fontos témájáról is úgy tárgyalna, hogy világos legyen, ki irányít. A hivatalos tanácskozás megkezdése előtt Ausztria brüsszeli követségén 11 uniós vezető, köztük Merkel mellett az osztrák kancellár, Werner Faymann tárgyal majd egymással, valamint Ahmet Davutoglu török kormányfővel a menekültkérdésről. A találkozón részt vesz az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker is, a fő cél pedig az, hogy legális módot teremtsenek a menekülteknek az Európába jutásra. Az „előcsúcs” résztvevőinek pontos listája nem ismert.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.