BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Védőpajzsot kapott a forint

A forint a régió legjobban teljesítő devizája idén, miközben a piacok mélyrepülése erőteljesen negatív hatást gyakorol a feltörekvőkre.

„Nem spekulálnak a forint esésére a piacon” – mondta a Világgazdaságnak Korompay Gábor, a Raiffeisen Bank devizakereskedője. A globális piaci pánik és a tőzsdei zuhanás közepette a magyar fizetőeszköz meglepően jól tartja magát, a legnagyobb hírügynökségek arról írnak, hogy a forint a régió legjobban teljesítő devizája eddig idén. Ez azért is érdekes, mert éveken keresztül folyamatosan a forint gyenge teljesítményéről hallhattunk, és arról, hogy a régió sereghajtója a hazai deviza.

A tegnapi kockázatkerülés a forintot is meglegyintette, az euróért 312 egységet is elkértek belőle, de az esés mértéke fél százalék alatt maradt. Ez igen jó teljesítmény annak tükrében, hogy az európai tőzsdeindexek napok óta zuhannak, a bankpapírok teljesítménye sokak szerint a világgazdaság válság időszakát idézi.

Korompay szerint több tényező is támogatja most a forintot. Az óriási külkereskedelmi többlet – ami tavaly 8,1 milliárd euróval rekordot döntött –, az EU-források beáramlása és a felminősítés esélye mind segíti a fizetőeszközt. „Mindezek miatt nem érdemes a forint ellen spekulálni” – emelte ki a szakértő, hozzátéve, hogy a feltörekvő devizákon belül a forintot preferálják most a befektetők. A forint egy százalékot erősödött idén, míg a lengyel fizetőeszköz több mint négyet esett.

Már a lengyel zlotyval szembeni teljesítményünkön is meglátszik, hogy a befektetők átértékelték a helyzetet. „A zloty ellen nyitottak pozíciókat a közelmúltban, és a forint ellenieket zárták a befektetők” – magyarázta Korompay, és emlékeztetett arra, hogy a hitelminősítésben is ilyen folyamatokat láthatunk, hiszen az S&P lépésével elkezdődött a lengyelek besorolásának lerontása. Igaz, még így is bőven a befektetésre ajánlott kategóriában vannak, míg Magyarország csak idén kerülhet ki a bóvliból, a lényeg azonban a tendencia.

A forint várhatóan a 310–320-as tartományban mozoghat Korompay szerint; ha erősödne, akkor azt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igyekezne megállítani, ám durva gyengülésre sincs kilátás. „Nincsenek nagy spekulatív pozíciók” – tette hozzá a szakértő. A TakarékBank, a Concorde és az ING legutóbbi elemzései azzal számolnak, hogy a forint az év hátralévő részében felértékelődhet, vannak, akik 300-as kurzust sem tartanak elképzelhetetlennek. Korompay úgy véli, hogy ha felminősítenek, akkor sem érdemes ezzel kalkulálni, mert nem fognak tömegesen megjelenni a befektetők ekkor sem.

Vegyes kockázatok

A forint erősödése mellett több érv is felhozható, miután a hazai makrogazdasági adatok mellett nemzetközi folyamatok is segíthetnek: az Európai Központi Bank várható további monetáris lazítása, valamint a Federal Reserve korábban prognosztizáltnál lassabb kamatemelése a kockázatosabb eszközök felé terelheti a befektetőket. Mindennek a hatását azonban könnyen ellensúlyozhatja, ha nem javul a hangulat a piacokon. Egy tartós kockázatkerülést a forinteszközök is megéreznének – igaz, kevésbé, mint akár egy évvel ezelőtt, hiszen egyebek közt az MNB önfinanszírozási programja miatt a hazai eszközök kevésbé vannak kitéve a globális folyamatoknak.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.