Mintha kettészakadt volna az amerikai gazdaság. A kereskedelmi minisztérium pénteki jelentése arra utal, hogy az alacsony, öt százalék alatti munkanélküliségi ráta és az olcsó üzemanyagok miatt éves szinten 2,4 százalékkal szárnyalt a negyedik negyedévben a háztartások fogyasztása, ám közben az adózás előtti vállalati nyereségek 11,5 százalékkal csökkentek 2014 utolsó három hónapjához képest. Ilyen mérvű esésre 2008 vége, vagyis a nagy recesszió kirobbanása óta nem volt példa. Ám ennek oka részben ugyanaz, mint a fogyasztás emelkedésének: az olajárak hanyatlása kikezdte az energiaszektort, amely a beruházásoktól is ódzkodik. A 160 milliárd dolláros profitzsugorodás nyolcvan százalékáért az olaj- és szénipar a felelős. A termelő beruházások 2,1 százalékos megcsappanását is főként ezekben az ágazatokban tapasztalták.
A bruttó hazai termék (GDP) a végleges adat szerint 1,4 százalékkal növekedett az október–decemberi időszakban, szemben a 0,7 százalékos első, illetve a már részletesebb adatokra támaszkodó, de még mindig csak 1 százalékos második becsléssel. Elemzők a harmadik közléstől is csak egyszázalékos évesített ütemet vártak.
Az év egésze tavaly 2,4 százalékos bővülést hozott, ez megegyezik az előzetes adattal, illetve a 2014-es irammal. A múlt év első három hónapjában még 2,2 százalékkal nőtt a GDP értéke, ehhez képest számottevő az utolsó három hónapban megmutatkozó lassulás. A tavaly decemberben kamatot emelő Federal Reserve idén márciusban nem emelte a kamatot, és erre az évre már kisebb mértékű szigorítást helyezett kilátásba, mint a ciklus megkezdésekor jelezte. John Williams, a San Franciscó-i Fed elnöke azt mondta hétfőn, hogy a gazdaság jól teljesít, de a feltörekvő piaci viharoktól nem tudja teljesen függetleníteni magát. A Saint Louis-i Fed vezére, James Bullard pedig az utóbbi napokban többször is kifejtette: akár áprilisban emelkedhet a kamat, mert az infláció is kúszik felfelé, jövőre túllőhet a kétszázalékos célon.
Kérdés, hogy a hétfőn publikált, a jegybank által a legfontosabb inflációs mutatóként kezelt személyes fogyasztási kiadások (PCE) februári árindexében januárhoz képest megfigyelt 0,1 százalékos csökkenés változtat-e valamit a képen. (Ez ügyben ma a Fed elnöke, Janet Yellen adhat eligazítást az Economic Club of New York eseményén, ahol nemcsak beszédet mond, hanem szakértők kérdéseire is válaszol.) Az éves ütem 1,3-ről egy százalékra mérséklődött, de az élelmiszer- és energiaáraktól szűrt magmutató továbbra is 1,7 százalék. Februárban már a harmadik egymást követő hónapban csupán 0,1 százalékkal költöttek többet az amerikaiak, ezzel az előző három hónaphoz képest fékeződni látszik a fogyasztás. A megtakarítási ráta viszont 5,4 százalékos éves csúcsra kapaszkodott fel. A személyi jövedelmek 0,2 százalékkal emelkedtek, lassabban, mint a megelőző hónapokban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.