Megvalósulhat a teljes foglalkoztatás Magyarországon, miután idén tovább süllyedhet a munkanélküliségi ráta. Ezt segítheti a vállalati szféra munkakeresletének növekedése, de a közfoglalkoztatás felfutása is nagy szerepet játszhat ebben. Idén már 250 ezer közmunkás lehet a tavalyi 192 ezer után, a kormány az éves GDP 1 százalékát fordíthatja a programra.
"Szociális eszközzé vált a közfoglalkoztatás, és ezek az emberek csapdahelyzetbe kerülnek – mondta lapunknak Molnár György, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Közgazdaság-tudományi Intézetének kutatója. – Rövid távon a résztvevőknek a közmunka jobb, mint a 28 800 forintos segély, de minél hosszabb időt töltenek a közfoglalkoztatás keretében, annál nehezebb visszatérniük az elsődleges munkaerőpiacra” – vélekedett. Tavaly bruttó 80 ezret kerestek, és idén se fognak többet, mert nem emelték a bérüket.
A közmunkával egyrészt az a baj, hogy olyan térségekben is tömegessé vált, ahol lehetne munkát találni – mondta Molnár, aki szerint ez már elszipkázhatja a munkaerőt a vállalatok elől. Az adatok is ezt támasztják alá: noha a munkanélküliségi ráta a hivatalos statisztika szerint 6 százalék körül mozog, közfoglalkoztatás nélkül két számjegyű lenne. Idén akár 5 százalék közelébe is süllyedhet a ráta, ha megvalósul a prognosztizált létszámemelés. A kutató úgy véli, az ilyen tömeges közmunkának már hosszú távon gazdasági növekedési áldozata is van.
Molnár szerint a program azért sem jó, mert minden munkapiaci eszköz felett eluralkodik a közfoglalkoztatás. A Belügyminisztérium lapunkat arról tájékoztatta, hogy a résztvevők 12-13 százaléka kerül vissza az elsődleges munkaerőpiacra. A felsőfokú végzettségű személyek közel harmada helyezkedik el, a többieknél rosszabb az arány. Molnár azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy sokszor azért kerülnek bele felsőfokú végzettségűek a programja, mert az álláskeresési járadék (régi nevén munkanélküli-segély) csak 3 hónapig jár, ezt követően bárkit behívhatnak közmunkára. Kiemelte, tv-archívumban, levéltárakban és művelődési központokban is dolgoznak már ilyen emberek, miközben ezeknek nem közmunkásállásoknak, hanem jó részüknek közalkalmazottiaknak kellene lenniük.
A közmunkások tömegének képzése enyhíthetne a munkaerőhiányon is. A gazdasági tárca lapunk kérdésére közölte, hogy a közmunkásokat képzik is, például fejlesztik a kompetenciáikat, s megpróbálják visszaintegrálni őket a munkapiacra. Ha egy közmunkás elhelyezkedik a versenyszférában, mielőtt lejár a közfoglalkoztatotti jogviszony, akkor elhelyezkedési juttatásban részesül. Molnár szerint azonban az segítene, ha a közfoglalkoztatottaknak használható gyakorlati tudást adnának. „Végigültem egy mezőgazdasági képzést, de akik elvégezték, azok semmit sem tanultak meg a gyakorlatról” – mondta.
A közmunkásoknak azért is nagyon kevés az esélyük elhelyezkedni a nyílt munkapiacon, mert csak egymással érintkeznek, és így nincsenek társadalmi kapcsolataik – emelte ki Molnár. „Ennél még a kapun belüli munkanélküliség is jobb volt, mert ott legalább érintkeztek több emberrel, és így lehetőség volt kapcsolatokat teremteni.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.