BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hatvanmilliárdot spóroltunk az olcsó benzinen

Az alacsonyabb benzinár miatt sokat spórolt a lakosság, de az olajár esése más csatornákon keresztül is hat a gazdaságra, és magasabb GDP-növekedéshez vezet.

A múlt évben közel 60 milliárd forint maradhatott a hazai háztartások zsebében annak köszönhetően, hogy az olaj árának esésével csökkent az üzemanyagok ára is. Barta Judit, a GKI Energiakutató igazgatója rámutatott: a benzin ára tavaly több mint 12 százalékkal esett, de az eladott mennyiség 3,8 százalékkal nőtt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal adatai szerint. 2014-ben 658 milliárd forintot költöttünk benzinre, tavaly hiába vettünk többet, azért csak 600 milliárdot fizettünk, azaz 58,5 milliárd forintal kevesebbet hagytunk a kutakon.

A megtakarítás 81 milliárd forint lett volna változatlan mennyiségű benzinfogyasztás mellett. (A háztartási statisztika adatai alapján ennél némileg kevesebb, 47-59 milliárdos megtakarítást kalkulál Barta Judit.)

A teljes magyar gazdaság üzemanyag-kiadása 112 milliárd forinttal esett abból kiindulva, hogy a NAV adatai alapján a teljes üzemanyag-fogyasztás 8 százalékkal nőtt, a benzin ára több mint 12, a gázolajé több mint 13 százalékkal csökkent. „Az árcsökkenés és a fogyasztásnövekedés együttes hatásaképp a háztartások és a nem lakossági szféra összesen 112 milliárd forint megtakarítást ért el” – mutatott rá Barta Judit.

Segít az olajáresés

Az olajár hanyatlása tavaly és idén is segíti a magyar gazdaság növekedést, miután importáló országként jelentős megtakarítást érünk el a nyersanyagok olcsóbbá válásán. Az MNB tanulmánya szerint az olajár csökkenése mérsékli a vállalatok termelési költségeit, ami javítja jövedelmezőségüket. A jegybank szerint tízszázalékos forintban kifejezett áresés 0,3-0,4 százalékponttal csökkenti az inflációt, a GDP-növekedést pedig 0,1-0,2 százalékkal emeli. Balatoni András, az ING Bank vezető közgazdásza szerint tavaly és idén összesen 1 százalékkal segíti a gazdasági növekedést az olajár csökkenése. (Tavaly 2,8 százalékos volt a GDP-bővülés, idén pedig szakértők szerint 2,2-2,4 százalékkal nőhet a GDP.) Az MNB szerint a növekvő kereslet összességében a beruházásokat is élénkíti, a kapacitásbővítés magasabb kibocsátáshoz vezet. Az importárak csökkenésének következtében a külkereskedelmi cserearány javul, ami az exportrészesedés növekedésének következtében a kibocsátást is pozitívan befolyásolja.

A jegybank ugyanakkor megjegyzi, hogy több országra (az exportálókra) negatívan hat az olajár csökkenése, ez pedig Magyarországra nézve is kedvezőtlen. H. J.

A jegybank ugyanakkor megjegyzi, hogy több országra (az exportálókra) negatívan hat az olajár csökkenése, ez pedig Magyarországra nézve is kedvezőtlen. H. J. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.