Szerény vagy mérsékelt iramban bővül az USA gazdasága, a clevelandi régiót kivéve javul a foglalkoztatási helyzet, emelkednek az árak és a bérek. A feldolgozóipar, amelynek beszerzésimenedzser-indexei az utóbbi hónapokban az erős dollár miatt lanyhulást jeleztek, most fellendülni látszik, csak Cleveland és Kansas City számolt be arról, hogy a tevékenység visszaesését észleli. A bankszférában éleződik a verseny a hitelezés terén, könnyebb hitelhez jutni. Ezek a megállapítások olvashatók a tizenkét regionális jegybanki intézmény által összegyűjtött beszámolóban, a Bézs könyvben, amelyet szerdán este tett közzé a Federal Reserve washingtoni központja, két héttel a nyílt piaci bizottság kamatdöntő ülése előtt.
A Fed döntéshozói szeretnének meggyőződni arról, hogy az árak valóban kapaszkodnak felfelé, tényleg teljesülhet a kétszázalékos cél. A Bézs könyv alátámasztja azokat az érveket, hogy a kamat idén fokozatosan tovább emelkedhet, miután decemberben – csaknem tízévnyi szünet után – a jegybank megtette az első lépést. Az előző, március elején kiadott Bézs könyv még nem utalt felfelé törekvő árakra, a mostani viszont igen. Ám a fogyasztói árindex alakulásáról csütörtökön publikált adat értelmezhető úgy is, hogy ez csupán átmeneti jelenség.
A jegybank számára ugyan egy másik mutató, a személyes fogyasztási kiadások (PCE) indexe a mérvadó, és a március végi közlés szerint éves szinten az emelkedés mindössze egyszázalékos volt, az élelmiszer- és energiaáraktól megtisztított magadat pedig 1,7 százalékon állt. Erre utalva mondta csütörtökön Dennis Lockhart, az atlantai Fed elnöke, hogy az infláció még elmarad a céltól. Emellett azonban a fogyasztói árindex (CPI) is fontos a jegybanki döntéshozóknak, ennek kapcsán pedig a munkaügyi minisztérium közleménye újabb kérdéseket vet fel. Márciusban ugyanis lassult az éves ütem, a februári egyről 0,9 százalékra, a maginfláció is 2,2 százalékra ereszkedett 2,3 százalékról. A havi változás mértéke elmaradt az elemzői várakozástól. A megelőző hónaphoz képest csak 0,1 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, jóval lassabban, mint januárban és februárban, amikor 0,3 százalékot mértek.
Ilyen körülmények között nem támogatná az áprilisi ülésen a kamat emelését Lockhart, aki a rotációs rendszer miatt most nem tagja a nyílt piaci bizottságnak, de részt vesz a tanácskozáson. A Bloomberg tévének kifejtette: az inflációs várakozások jól lehorgonyzottak, de a kamatemelés feltétele, hogy az infláció meggyőzően közeledjék a célhoz. A beérkező adatok függvényében szerinte idén kétszer vagy háromszor emelhet kamatot a Fed.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.