Magyarországnak már nem kell annyira félnie a nemzetközi piacok viharaitól és a befektetői hangulat ingadozásától, mint korábban – erre lehet következtetni a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tanulmányából. A fizetési mérlegről szóló jelentés szerint csökkenő külső adósság és alacsonyabb finanszírozási igény mellett működik a magyar gazdaság. Az ország nettó külső tartozása – a vállalatok, a bankok és az államháztartás terhei – a GDP 72 százalékát tette ki tavaly év végén, miközben a világgazdasági válság időszakában a 120 százalékot közelítette a mutató. Az adósság leépítésében a vállalati szektor és a bankok is kulcsszerepet játszottak.
Az Európai Unió országai között tavaly Magyarországon volt az egyik legmagasabb a finanszírozási képesség, amelynek javulása jórészt az EU-források gyorsuló beáramlásának, a külkereskedelmi mérleg javulásának és a gazdaság növekedésének köszönhető – állapítja meg az MNB. Az uniós pénzek lehívása ugyanakkor az EU-s költségvetési ciklus zárásával, az árumérleg többletének növekedése pedig részben az olajárak zuhanásával függ össze (importálóként Magyarország jól jár a nyersanyagárak esésével).
Nem az MNB az első, amely felfigyel a kedvező jelenségre. Korábban a Morgan Stanley szakértői állapították meg, hogy a világgazdasági válság előtt Magyarország félhetett legjobban, hogy elsodorja egy vihar, azóta azonban nekünk csökkent a legtöbbet a sérülékenységünk a CEEMEA-térségben (Kelet-Közép-Európa, Közel-Kelet, Afrika). A szűken vett régiós versenyben az MNB szerint kiemelkedően teljesítünk. Az áru- és szolgáltatásegyenleg többlete régiós viszonylatban Magyarországon a legmagasabb, tavaly év végén a GDP közel 9 százalékára rúgott. Csehországban is magas, 6-7 százalékos az arány, de Szlovákia sem teljesít rosszul. Ebben szerepet játszhat az autóipar hazánkhoz hasonló jelentősége, ugyanis a szektor hozzáadott értéke a kivitelhez viszonyítva a régióban Szlovákiában és Csehországban a legmagasabb.
Noha elemzők szerint a kedvező folyamatok fennmaradhatnak, jól látható, hogy számos egyedi elem segítheti a javulást. Idén például alacsonyabb lesz az EU-források beáramlása, mint tavaly, és a nyersanyagárak csökkenése sem tart örökké, miközben a belső fogyasztás élénkülése is apaszthatja az árumérleg többletét. Vagyis a jelentős mérlegtöbblet fennmaradhat, de alacsonyabb szintre süllyedhet a következő években.
A szolgáltatások húznak
Az MNB elemzése közvetve ad egy pofont az újraiparosítási tervnek. Azt írják, hogy a régió országaival összevetve szembetűnő hazánk szolgáltatásegyenlegének emelkedő és egyre magasabb értéke, míg a többi országban az áruegyenleg emelkedése összefüggésben állhat a magas importtartalmú beruházások visszafogottabb növekedésével. „Magyarországon az elmúlt években az áruegyenleg mellett a szolgáltatásegyenleg többlete is egyre nagyobb mértékben járul hozzá a gazdaság külső finanszírozási képességéhez” – állapítják meg. Ez jelentős részben a szállítási szolgáltatásoknak, a továbbra is bővülő turizmusnak, valamint a Magyarországon létesített szervezeti szolgáltató központoknak köszönhető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.