BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A pokolba tart a világ? Így kerülhetjük el a katasztrófát!

A világgazdaság éves átlagban három százalékkal növekedhet a következő években, ha nem történik semmilyen katasztrófa – mondta el Inotai András, az MTA Világgazdasági Intézetének kutatóprofesszora a Világgazdaság Magyar Gazdasági Csúcstalálkozó 2016 című konferenciáján. Oroszország olajgazdasága a földön van, Brazíliában politikai kockáztok sora ütötte fel a fejét, a BRIC országok rendkívül különbözőek, s a következő években leginkább néhány kisebb ország növekedése gyorsulhat fel.

Inotai szerint a veszély az ismételten kialakuló pénzügyi buborék. A nulla százalékos vagy negatív kamat mellett sem indultak meg a beruházások a világban, a szabad pénzeket ingatlanba vagy a tőzsdébe fektetik, spekulatív eszközökbe, vagyis a pénznyomtatás eredményét sem beruházásokba fektetik – hangsúlyozta a kutatóprofesszor. „A jövőtől való félelem erős, ami a megtakarítások felé tereli a pénzeket” - tette hozzá.

Tíz év múlva a földön 8 milliárd ember él majd a Földön, s drámai mértékben nőhet Afrika lakossága. Európában és az Egyesült Államokban azonban folyamatosan csökken a népesség a válság óta. Inotai kiemelte: nem számolok természeti katasztrófával, humanitárius katasztrófával vagy háborúkkal, de így is tíz év alatt a mostani 220 milliós külföldön dolgozó népesség 400 millióra fog nőni. „Ez az egyik legnagyobb kihívás” - mondta Inotai.

Az elöregedés veszélyei mellett az egészségügyi kiadások növekedésére is felhívta a figyelmet, de nem csak ez tereli majd meg a világot, hanem az, hogy nincsenek olyan tartalékok, amelyek erre fedezetet nyújtanának.

Inotai szerint a versenyképesség a jövő, a felzárkózás kulcsa. A közigazgatás minősége, a kiszámítható jogi és intézményi rendszer, a korrupció alacsony szintje, s a bizalmi tőke kiépítése a legfontosabb – emelte ki. A versenyképességre társadalmi kohézióra is szükség van, mert egy szétszakadó társadalomban a tőke menekülni fog akkor is, ha néhány területen úgy érzi, hogy profitot tud elérni.

„A társadalmat fel kell készíteni a jövőre, be kell ruházni az oktatásban és az egészségügybe” - mondta Inotai. Kiemelte: be kell ruházni az innovatív társadalomba is, mert csak a nyitott, jövőorientált társadalom képes arra, hogy megoldja a problémákat. „Versenyképességi tényezővé vált az egyes társadalmak alkalmazkodóképessége is” - hangsúlyozta, s habár Magyarországot konkrétan nem említette, szavait azzal zárta, hogy egy kicsi, nyitott ország számára ez „alapvető létfontosságú, életben maradási” követelmény.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.