Az elemzők 200 ezer új munkahely keletkezésére számítottak, miután februárban és márciusban is több mint 200 ezer munkahely jött létre, és az utóbbi tizenkét hónap átlaga is jóval meghaladja a kétszázezres szintet. A munkanélküliek aránya is öt százalékon maradt, mert csökkent az aktivitási ráta. Jó hír azonban, hogy érezhetően emelkednek a bérek, és ez lendületet adhat az inflációnak, amelynek üteme jóval elmarad a Federal Reserve (Fed) céljától. A bérek 2,5 százalékos éves ütemben növekedtek áprilisban, míg idén az első négy hónapban már 3,2 százalékkal.
A múlt havi foglalkoztatási jelentés nyomán a piac kiárazta a júniusi kamatemelés eshetőségét. A legtöbb elemző legfeljebb már csak egy szigorítási döntésre számít az idén, szemben a Fed előrejelzésével, amely ennek a duplájára utal. A Fed vezetői nem feltétlenül osztják azokat a véleményeket, amelyek a kamatemelések elmaradását jósolják. A munkaerőpiaci adatközlés után például azt mondta William Dudley, a New York-i Fed elnöke, hogy változatlanul lehetséges a két idei emelés. Pár napja pedig azt hangoztatta Dennis Lockhart, az atlantai intézmény irányítója, hogy júniusban is terítékre kerülhet a szigorítás kérdése, de kétségkívül fel kell oldani a gyengébb gazdasági teljesítmény és a jobb munkaerőpiaci helyzet ellentmondását.
Még nem döntötte el James Bullard, a Saint Louis-i Fed vezére sem, miként szavaz a kamatról júniusban, de a lassuló növekedést aggasztónak találja, John Williams San Franciscó-i elnök viszont úgy látja, akár három emelés is beleférhet ebbe az évbe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.