BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Aligha szigorít a Fed

Javulhat-e látványosan a munkaerőpiaci helyzet, ha közben egyre lassul a gazdasági növekedés üteme? Ez a kérdés már hónapok óta foglalkoztatta az amerikai elemzőket, és miután április végén kiderült, hogy a bruttó hazai termék (GDP) csupán 0,5 százalékos éves iramban bővült 2016 első negyedévében – legalábbis a még csak részlegesen ismert adatokra támaszkodó első becslés szerint –, minden figyelem a foglalkoztatásra terelődött. A múlt pénteken publikált adat mintha választ is adna: áprilisban mindössze 160 ezer új állást töltöttek be a munkaadók, elsősorban az üzleti szolgáltatások szektorában és az egészségügyben. Minden más ágazatban szinte változatlan a helyzet, vagyis a lendületet vesztő gazdaságban már óvatossá váltak a munkaadók.

Az elemzők 200 ezer új munkahely keletkezésére számítottak, miután februárban és márciusban is több mint 200 ezer munkahely jött létre, és az utóbbi tizenkét hónap átlaga is jóval meghaladja a kétszázezres szintet. A munkanélküliek aránya is öt százalékon maradt, mert csökkent az aktivitási ráta. Jó hír azonban, hogy érezhetően emelkednek a bérek, és ez lendületet adhat az inflációnak, amelynek üteme jóval elmarad a Federal Reserve (Fed) céljától. A bérek 2,5 százalékos éves ütemben növekedtek áprilisban, míg idén az első négy hónapban már 3,2 százalékkal.

A múlt havi foglalkoztatási jelentés nyomán a piac kiárazta a júniusi kamatemelés eshetőségét. A legtöbb elemző legfeljebb már csak egy szigorítási döntésre számít az idén, szemben a Fed előrejelzésével, amely ennek a duplájára utal. A Fed vezetői nem feltétlenül osztják azokat a véleményeket, amelyek a kamatemelések elmaradását jósolják. A munkaerőpiaci adatközlés után például azt mondta William Dudley, a New York-i Fed elnöke, hogy változatlanul lehetséges a két idei emelés. Pár napja pedig azt hangoztatta Dennis Lockhart, az atlantai intézmény irányítója, hogy júniusban is terítékre kerülhet a szigorítás kérdése, de kétségkívül fel kell oldani a gyengébb gazdasági teljesítmény és a jobb munkaerőpiaci helyzet ellentmondását.

Még nem döntötte el James Bullard, a Saint Louis-i Fed vezére sem, miként szavaz a kamatról júniusban, de a lassuló növekedést aggasztónak találja, John Williams San Franciscó-i elnök viszont úgy látja, akár három emelés is beleférhet ebbe az évbe.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.