Egy éve a legnagyobb mértékben bővült a japán gazdaság az idei első negyedévben, ráadásul sokkal gyorsabban, mint amire számítottak: a japán kormányhivatal adatai szerint 1,7 százalékos annualizált növekedés jelentőségét az is erősíti, hogy az előző negyedévben még ugyanennyivel csökkent a GDP. Az elemzői jelzések szerint csupán 0,2-0,3 százalékos plusz ígérkezett, és sokan tartottak attól, hogy a világ harmadik legnagyobb gazdasága technikai recesszióba kerül. Az idei első három hónap látványos eredményében persze közrejátszott a szökőnap is – figyelmeztettek szakértők –, ez akár 0,3 százalékponttal is feljebb vihette a mutatót.
A GDP 60 százalékát adó lakossági fogyasztás 0,5 százalékkal nőtt, ez is jóval erősebb a vártnál – a háztartások főleg élelmiszerre, italra és tévékészülékekre költöttek többet –, de az idei első negyedév fogyasztása így se tudta ellensúlyozni az előzőben elszenvedett 0,8 százalékos
visszaesést. A Bloomberg által megszólaltatott kormányzati illetékesek szerint ez nagy súllyal eshet latba Sindzó Abe kormányfőnél annak eldöntésekor, hogy jövőre halasszák-e a fogyasztási adó ez évben esedékes, az eredeti tervhez képest így is késlekedő emelését. (Az Abe kormányra
kerülése után meghirdetett gazdaságélénkítő politika, a jegybankkal együttműködve végrehajtandó Abenomics egyik kompenzációs eleme volt a többlépcsős emelés; először 2014-ben vitték fel 5-ről 8 százalékra a fogyasztási adót, ami nem várt negatív hatásokkal járt, sőt recesszió lett a vége. A következő lépcsőfok a 10 százalék lett volna, de ennek meglépését másfél évvel elhalasztották – ez jár le most.) Koicsi Hamada, a Yale professzore és Abe vezető gazdasági tanácsadója mindenesetre úgy nyilatkozott a GDP-adat ismertté válása után, hogy továbbra is ellenzi az adóemelést, szerinte csak zűrzavart okozna. Egyes elemzők szinte biztosra veszik a halasztást, valamint azt is, hogy a kormány még egy, legalább 5 ezer milliárd jen értékű (45,76 milliárd dollár) költségvetési ösztönző programot indít el, és a jegybank is tovább lazíthat.
A Bank of Japan mozgástere azonban igen szúk, hiszen január óta már 0,1 százalékos negatív alapkamatot tart érvényben, ám a jelek szerint ez sem elegendő a hitelfelvételi kedv beindításához: a negyedéves növekedést 0,9 százalékponttal fogta vissza a beruházások visszaesése. Egyes szakértők szerint nem zárható ki, hogy a most folyó második negyedév GDP-adata után megint negatív előjel kerül, vagy legfeljebb stagnálásról lehet szó, amiben nagy szerepet játszhat Kína, illetve általában a világgazdaság vártnál gyengébb teljesítménye, valamint a jen nemkívánatos erősödése is. A japán fizetőeszköz jelenleg mintegy 10 százalékkal erősebb a dollárhoz képest, mint egy évvel ezelőtt volt, ami sokat árthat az ország exportjának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.