Adóparadicsommá tenné az Egyesült Királyságot George Osborne brit pénzügyminiszter, azt ígérte, hogy 15 százalékra csökkenti a most 20 százalékos társasági adót a szigetországban. A Financial Timesnak adott interjújában Osborne azt mondta, hogy az Európai Unióból való távozás gazdasági hatását szeretnék tompítani az adócsökkentéssel, mert az ország a Brexit miatt recesszióval nézhet szembe.
Osborne – aki a bennmaradás mellett kampányolt – a kilépéspártiak győzelme előtt azt mondta, adóemelés várható, ha az ország elhagyja az EU-t, hogy stabilizálják a várható gazdasági visszaesés miatti romló költségvetési helyzetet. Most éppen ezzel ellentétes lépéseket szeretnének véghezvinni, hiszen a napokban arról is beszélt, hogy az évtized végére mégsem érnek el költségvetési többletet.
Lemond a Brexit-kampány vezéralakja
Távozik az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártjának (UKIP) éléről Nigel Farage, a Brexit-kampány élharcosa. Farage tegnapi londoni sajtótájékoztatóján közölte: politikai céljai teljesültek azzal, hogy a brit EU-tagságról tartott népszavazáson a választók többsége a kilépésre voksolt, elemzők azonban mélyülő belpolitikai válságról beszélnek. Farage a tavaly májusi brit parlamenti választások után is bejelentette távozását, miután nem sikerült képviselői mandátumot szereznie az alsóházban, de akkor néhány napon belül, saját indoklása szerint „a párton belüli nyomás” hatására, visszavonta ezt a döntését. Hétfőn közölte: most nem tesz ilyet, távozási szándéka végleges.
Az Egyesült Királyság azt próbálja elkerülni, hogy a vállalatok elhagyják az országot az EU-tagság feladása miatt, ez azonban nem lesz könnyű feladat, hiszen a tőke menekül a bizonytalan helyzetek elől. Osborne javaslatának megvalósulásával a brit társasági adó közel kerülne az írországi 12,5 százalékos szinthez, miközben Angliában már így is jóval alacsonyabb az adókulcs, mint a G20-ak 28,7 százalékos átlaga.
Nemcsak költségvetési oldalról, hanem monetáris lazítással is megpróbálják támogatni az ország gazdaságát. Mark Carney, a Bank of England elnöke a közelmúltban arra utalt, hogy tovább csökkentik a 0,5 százalékos alapkamatot, és más eszközökkel is támogathatják a gazdaságot. A Standard & Poor’s hétfőn kiadott elemzése szerint nulla százalékra vágatják a kamatot, és a következő két évben 100-100 milliárd fontos kötvényvásárlási programot indíthat a Bank of England.
Az S&P egyelőre nem feltételezi, hogy az ország elveszíti a hozzáférést az egységes EU-s piachoz, és a kormány is arra törekszik, hogy élvezzék ennek az előnyeit. Különben szinte biztos, hogy hosszabb időre visszaesik az ország gazdasága, de csak akkor maradhatnak az egységes piac tagjai, ha az uniós polgárok szabad mozgását is garantálják. Ugyanakkor a kilépéspártiak egyik fő kampányígérete az volt, hogy az Egyesült Királyság korlátozni fogja a bevándorlást a Brexit után, így viszont nehéz lesz elérni, hogy tagjai maradjanak az egységes piacnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.