Piacképes fizetések lesznek a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV) – büszkélkedik a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) egy rendelettervezetben. A kormány honlapjára felkerült dokumentum a NAV dolgozóinak szánt új közszolgálati pótlékrendszerről szól, impozáns, 50–200 százalékos mértékekkel. Az új rendszer az NGM szerint biztosítja, hogy a NAV képes legyen megtartani a kompetens munkatársakat, és képzett szakembereket tudjon felvenni. A teljes személyi állomány, több mint 21 ezer NAV-os kinevezési okiratát módosítani fogják, de az új jutalmazás csak 2018-ban élesedik.
A jól hangzó pótlékmértékek ellenére a NAV-osok ezzel annyira nem lesznek eleresztve. Például a kiemelt szakadóellenőrök és a vizsgálatvezető adóellenőrök a legmagasabb, 200 százalékos pótlékra lesznek jogosultak. Ez mindössze annyit jelent, hogy a 2008 óta változatlan bruttó 38 650 forintos illetményalap kétszeresével egészítik ki a bruttó bérüket, így nagyjából 50 ezer forinttal többet vihetnek haza. Ha jól viselkednek. Ugyanis a rendelettervezet utal a NAV-ról szóló törvényre, mely szerint közszolgálati pótlék annak jár, aki többletkötelezettséget vállal, vagy munkakörével többletterhelés jár. Ilyen például az, ha egy NAV-os rendszeresen olyan helyzetben dolgozik, amelyben az életét, testi épségét vagy egészségét kell kockáztatnia, esetleg fegyvert vagy kényszerítő intézkedést kell alkalmaznia. Ezeken a konkrét lehetőségeken kívül a törvény további részletei megfelelően rugalmasak ahhoz, hogy esetleg azoknak juttassanak közszolgálati pótlékot, akik belesimulnak az adóhatóság rendszerébe. Közszolgálati pótlékot lehet kapni például arra, ha a munkához szigorú belső eljárási szabályok tartoznak, vagy egyszerűen többletfelelősséggel jár.
A rendelettervezet 108 munkakört sorol fel, amely közszolgálati pótlékra jogosíthat. A főigazgató 100 százalékos pótlékot kaphat, ha nem az alapfeladatához tartozó feladatot is végez. A szakfőigazgató, főigazgató-helyettes, főosztályvezető és osztályvezető, valamint helyetteseik az alapfeladataik végzése után is kaphatnak 100 százalékos pótlékot, és további 100 százalékot nem alapfeladat végzéséért. A szakreferensek és szakértők alappótléka 75 százalék lehet, és többségükben az alapfeladataik után kaphatják majd. A munkakörök több mint felében, például ügyintéző vagy belső ellenőr munkakörben, csak 50 százalékos pótlék lesz, és csak nem alapfeladatok után. Sok esetben csak azoknak a NAV-osoknak jár majd magasabb pótlék, akik perben is képviselik az adóhivatalt, vagy például azoknak a munkatársaknak, akik rendszeresen helyszíni ellenőrzést végeznek.
Az még nem egészen világos, hogy a pótlék mekkora fizetésemelést jelent majd valójában. A NAV-os pótlékok átszabása annak az átalakításnak a része, amelyt Vida Ildikó volt főigazgató tavaly nyári lemondása után kezdett el a kormány. A pótlékokon kívül a tervezett életpályamodell három lépésben 50 százalékos béremelést fog jelenteni a NAV dolgozóinak. Közben más pótlékokat megszüntetnek. A rendelettervezethez mellékelt magyarázat szerint a közszolgálati pótlék miatt havi 861 millió forint többletkiadása lesz az államnak, ez éves szinten több mint 10 milliárd forint, a NAV jelenlegi bruttó bérkiadásának körülbelül 10 százaléka.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.