Csak a török értékpapírpiacokat viselte meg érdemben a gyorsan levert puccskísérlet: Ázsiában és Európában megnyugodtak a kedélyek annak láttán, hogy „rend van” a kulcsfontosságú országban, Recep Tayyip Erdogan elnök hatalmon maradt. A péntek éjjel a dollárhoz képest 4,6 százalékot veszítő török líra hétfő délelőtt már közel 3 százalékot ledolgozott a mínuszból (így ismét 3 alá került a dollárárfolyam), miután a jegybank vasárnap közölte: korlátlan likviditást biztosít a bankoknak, és eltörli a fedezetként használható devizabetétekre vonatkozó korlátozásokat.
Az isztambuli tőzsde BIST 100 indexe azonban hétfőn délig több mint 5 százalékkal esett, különösen az idegenforgalomhoz kötődő vállalatok papírjai zuhantak. (Az év elejétől a puccskísérletig csaknem 15 százalékkal emelkedett az index.) Az állampapírok mérsékelten gyengültek, ám a tízéves lírakötvény 9,29 százalékos hozama így is hároméves magasságot jelentett.
A török fizetési mérleg hiányát ugyan tavaly a GDP 4,5 százalékára sikerült leszorítani (2013-ban még 7,7 százalék volt), de a turizmus idén már a korábbi merényletek miatt is megrendült, így az arány és ezzel a finanszírozási helyzet újra romolhat. Az utóbbi időkben a tőkebeáramlás sem volt izmos: idén az első öt hónapban 15,8 milliárd dollárnyi külföldi pénz érkezett Törökországba, ennek alig 15 százaléka volt működő tőke – egy évvel korábban a Bloomberg adatai szerint 50 százalék volt ez az arány –, a többi „forró pénz” vagy vállalati hitel. A befektetők most még óvatosabbak lesznek – figyelmeztetett több elemzés is –, mert bár az nyilvánvaló, hogy Erdogan az uralmának a megszilárdítására használja fel a balul sikerült kísérletet, nem tudni, milyen széles körre terjednek majd ki a feltűnően gyorsan megkezdett tisztogatások a közigazgatásban és az igazságszolgáltatásban. Sok a bizonytalanság akörül is, hogy mi lesz az EU-val kötött menekültügyi megállapodással, illetve a vízummentességgel; európai politikusok – köztük az uniós külügyi főmegbízott, Federica Mogherini – már figyelmeztettek az alkotmányos rend betartásának fontosságára.
Azt egyelőre csak találgatni lehet, hogy az elnöki köztársaság megteremtésére törekvő Erdogan lépései milyen mértékben érintik majd a gazdaságot, amely az elmúlt másfél-két évben jobban teljesített más feltörekvőknél. Az idei első negyedévben 4,8 százalékkal bővülő török GDP-t elsősorban a belföldi fogyasztás hajtja (ebben a szír menekültek kiadásai is szerepet játszanak). Az év egészére a kormányzat 4,5 százalékos növekedést tűzött ki célul – erről most Mehmet Simsek, a gazdaságért felelős miniszterelnök-helyettes azt mondta a Financial Timesnak, hogy nem tudja, mennyire lesz tartható, szerinte a turizmus visszaesése akár fél százalékpontot is elvihet. A Világbank 3,5 százalékos GDP-bővülést jelzett 2016-ra, az HSBC gyorselemzése szerint viszont az is kérdéses, hogy a korábban általuk várt 2,9 százalék meglesz-e, miután a fogyasztók óvatosabbak lesznek a következő bizonytalan hónapokban.
Tovább lazíthat a jegybank
A török jegybank idén eddig négyszer csökkentette egynapos hitelkamatát, legutóbb júniusban 50 bázisponttal, 9 százalékra; az irányadó egyhetes repót akkor 7,5 százalékon, az egynapos betéti kamatot 7,25 százalékon hagyta. Ezzel 2013 augusztusa óta a legalacsonyabb szintre vitte le a kamatfolyosó plafonját a jegybank, amelynek vezetésére Erdogan államfő folyamatosan nyomást gyakorolt az élénkítés érdekében. A monetáris tanács ülésétől ugyancsak 50 bázispontos vágást vár az elemzők többsége.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.