Kibontotta a múlt héten bejelentett élénkítő csomag részleteit a japán kormányfő, Abe Sindzo: eszerint az eredetileg közölt 28 ezer milliárd jenből (265 milliárd dollár) 13,5 ezer milliárd jen jut az állami, illetve önkormányzati büdzsékből finanszírozandó lépésekre (ez már a folyó évre 4,6 ezer milliárdos állami kiadásnövelést jelent), a többit a nem közvetlenül kormányzati forrásokból, illetve az állami és a magánszektor által közösen finanszírozandó beruházások teszik majd ki. A fiskális forrásokra támaszkodva több mint hatezer milliárd jent irányoznak elő infrastrukturális fejlesztésekre (kikötők korszerűsítése, gyorsvasutak építése). Háromezer milliárdot szánnak a demográfiai kihívások kezelésére (a háztartások jövedelmének emelése, a gyerekvállalási kedv fokozása, óvodák építése, az idősgondozás támogatása), 1,3 ezer milliárd jen jut a Brexit hatásainak ellensúlyozására, a kisebb cégek megsegítésére és a regionális programokra, ezen kívül 2,7 ezer milliárdot fordítanak az idén áprilisi kumamotói földrengés, illetve a 2011-es cunami sújtotta térségekre. A fogyasztás ösztönzését szolgálja, hogy huszonkétmillió alacsony jövedelmű állampolgár kap fejenként 15 ezer jent (147 dollárt).
A részletes tervezet beleillik az utóbbi évek gyakorlatába – fejtette ki a Bloombergnek Marcel Thieliant, a Capital Economics elemzője –, azaz a kormány bemond egy nagy számot, de a tényleges kiadások jóval alacsonyabbak lesznek. Kormányzati becslések szerint a csomag a közeljövőben 1,3 százalékkal növelné a GDP-t – amelynek Abe eredeti tervei szerint 2020-ig 20 százalékkal kellene bővülnie –, míg a Bloomberg Intelligence ez évre csak 0,1 százalékpontos, jövőre 0,25 százalékpontos pluszt vár. A piac azért is borúlátó, mert a japán jegybank (BoJ) már a negatív kamatokat is alkalmazó eszköztára kimerülni látszik, és csak szerény lépésekkel járult hozzá a múlt héten a kormánnyal közös gazdaságösztönzés, vagyis az Abenomics erősítéséhez.
Az IMF 2016-ra 0,3, 2017-re csupán 0,1 százalékos növekedést vetít előre Japánban – derül ki a most lezárt konzultációk után közzétett jelentésből.
A Valutaalap megkérdőjelezi a három éve meghirdetett Abenomics további érdemi hatásait a kormányfő keddi megszólalása után nyilvánosságra hozott dokumentumban. Szakértői üdvözölték a kezdeti sikereket a japán gazdaság élénkítésére, ám szerintük a fogyasztást és a beruházásokat is visszafogja, hogy a növekedési kilátások javulásában nem bíznak sem a háztartások, sem a vállalatok. A gyorsabb bővülésnek ugyanis szerkezeti akadályai vannak, a gazdaságpolitika túl derűlátó prognózisokra épült, a kormány pedig még adós a reformokkal, például a munkaerőpiac rugalmasságának növelésére. A húzd meg – ereszd meg jellegű költségvetési politika sem használt.
A külső környezet sem kedvez Japánnak, a gyenge világgazdasági növekedés, a minden gyengítési próbálkozás ellenére erősödő jen szintén fékezi a növekedés ütemét. Hiába csökkent a nyers- és alapanyagok ára, a gazdaság ebből nem profitált, viszont a deflációs nyomás erősödött.
Az IMF az Abenomics átfogó és összehangolt átgondolását, megújítását sürgeti – például a nők, az idősek és a külföldiek munkába állításával, a GDP 250 százalékát meghaladó államadósság és az öt százalék körüli költségvetési hiány kezelésével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.