A lakossági fogyasztás és a szolgáltatási szektor bővülése fennmaradhat a következő időszakban is, ez húzhatja a gazdaság növekedését – mondta Balatoni András, a Magyar Nemzeti Bank igazgatója az Inflációs Jelentés bemutatóján. Az MNB szerint az idei évben 2,8, jövőre pedig 3 százalékkal bővülhet a gazdaság. Balatoni András kiemelte: a növekedést támogatja, hogy a kkv-szektor hitelezése bővül, a mezőgazdaság jól teljesít idén, ugyanakkor az EU-források lehívása még nem indult be, ennek felfutása még csak most várható. Kockázatot jelent az is, hogy az ipari termelést visszahúzták a nyári gyárleállások.
A lakossági bizalom, a hitelezés bővülése, a fizetések növekedése és a lakásprogramok hatása együttesen támogatja a fogyasztás növekedését – hangsúlyozta Balatoni András. A lakáspiaci konjunktúra a tartós fogyasztási cikkek keresletét is meg fogja dobni, pusztán azért, mert be kell rendezni a lakásokat. A növekedést segíti, hogy a lakosság nettó pénzügyi vagyona 16 ezer milliárd forinttal nőtt 2009 óta, ez szintén lehetővé teszi a fogyasztás bővülését.
„A humán tőke itt tartásának sokkal jelentősebb versenyképességjavító hatása, mint a béremelések versenyképességcsökkentő hatása” - mondta lapunk kérdésére Balatoni András. „Nem gondoljuk, hogy a béremelés befolyásolná a magyar gazdaság exportversenyképességét” - hangsúlyozta a szakértő, aki arra is rámutatott, hogy a Világgazdasági Fórum versenyképességi rangsorában nincs is bérindex.
Virág Barnabás, az MNB ügyvezető igazgatója kiemelte, az EU-n belül a képzett munkaerő az alacsonyabb bérszínvonalú gazdaságokból a magasabb felé áramlik. Hangsúlyozta, aki ezt a folyamatot nem képes lassítani, megállítani, annak nem lesz lehetősége a belépni a negyedik ipari forradalom időszakába, ahol az innovatív, kreatív munkaerő alkalmazása lesz a legfontosabb.
Szerinte éppen ezek miatt alapvetően megváltozott az, amit a bérek és a versenyképesség kérdésében a ''90-es évek óta a magyar gazdaság elemzésével foglalkozók gondoltak. Vagyis már nem az alacsony költségek melletti foglalkoztatás és a külföldi működőtőke beáramlása lehet a felzárkózás motorja, hanem a technológiai forradalom elvárásainak és a megváltozott termelési struktúráknak való megfelelés, aminek szükséges fejleménye a most látott béremelés. Balatoni András hozzátette: Magyarországnak most kell átállnia a hatékonyság vezette növekedési modellről az innovációvezéreltre, hiszen épp e kettő között vagyunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.