Heteken belül elkezdődhet a bankok elvándorlása a londoni City pénzügyi központjából a brit EU-tagság megszűnéséből eredő üzleti bizonytalanságok miatt – mondta a Brit Bankszövetség vezérigazgatója. Anthony Browne a The Observerben megjelent cikkében hangsúlyozza: a pénzügyi szolgáltatási szektor messze a brit gazdaság legnagyobb exportágazata, az EU-társállamokkal folytatott külkereskedelmének éves értéke meghaladja a 20 milliárd fontot (7 ezer milliárd forintot).
Browne szerint azonban a bankszektorra valószínűleg nagyobb hatást gyakorol a Brexit, vagyis Nagy-Britannia távozása az Európai Unióból, mint a brit gazdaság bármely más ágazatára, mivel szabályozása és törvényi jogosultságai EU-jogszabályokra épülnek, így a Brexit után kérdésessé válhat a City bankjainak külföldi szolgáltatásnyújtási jogosultsága. Browne kifejtette, ha a kérdés rendezését a szakmai szabályozási szervezetekre bíznák, akkor gyors és racionális megoldás születhetne, ám a döntést politikusok hozzák majd meg, és úgy tűnik, ők kereskedelemellenes irányú tárgyalásokra készülnek.
Theresa May brit miniszterelnök pénteken, az uniós tagországok állam- és kormányfőinek brüsszeli csúcstalálkozóját követően közölte: a lehető legjobb kereskedelmi megállapodást szeretné kötni az áruk és a szolgáltatások terén az EU-val a kilépési tárgyalások során. Browne azonban hangsúlyozta, normális esetben a kereskedelmi tárgyalások a meglévő akadályok lebontását célozzák, ám ezúttal a tárgyalások arról folynak majd, hogy a mostani akadálytalan kereskedelem elé milyen korlátokat kell állítani.
Úgy vélekedett, az üzleti vállalkozások nem várhatnak az utolsó pillanatig. A londoni Cityben honos nemzetközi bankok számára valós az a kockázat, hogy a kontinentális EU-gazdaságokra szóló szolgáltatásnyújtási engedélyeik hirtelen megszűnnek, és pénzügyi szolgáltatási tevékenységük egyszerűen illegálissá válik. A Londonban működő nemzetközi bankok zöme ezért máris külön tervezőcsoportokat hozott létre kifejezetten annak kimunkálására, hogy mely tevékenységüket kell áthelyezniük a Cityből máshová. Sok kisebb bank azt tervezi, hogy ezt az áttelepülési folyamatot még karácsony előtt elkezdi, a nagyobbak várhatóan a jövő év első negyedében látnak hozzá ugyanehhez.
Nemcsak a bankszövetség, hanem az elemzők is komoly figyelmeztetéseket fogalmaztak meg a napokban. A legrosszabb Brexit-forgatókönyvek megvalósulása esetén az EU-piachoz kötődő citybeli üzleti aktivitás 40-50 százalékkal zuhanna, ami 18-20 milliárd font bevételkiesést és 31-35 ezer munkahely megszűnését okozná a Cityben az Oliver Wyman tanácsadó cég elemzése szerint. Ez azonban csak a közvetlen hatás lenne, a tovagyűrűző másodlagos hatások miatt még további 14-18 milliárd font bevétel és 34-40 ezer munkahely kerülhet veszélybe. A legrosszabb forgatókönyv megvalósulása 38 milliárd font bevételkieséssel és 75 ezer munkahely megszűnésével is járhat a Cityben.
Kisebb a recesszió esélye
A Brexit-népszavazás után még 30, ma már csak 20 százalékos esélyt ad a brit recessziónak az Oxford Economics. Az Oxfordi Egyetem londoni gazdaságelemző műhelye szerint a kiskereskedelmi értékesítésben és a legutóbbi inflációs adatokban már látszik az inflációs nyomás megjelenése, és a cég mostantól meredeken gyorsuló inflációt vár és azzal számol, miután a font 18 százalékkal zuhant a népszavazás óta. Mindez komoly nyomást gyakorol jövőre a háztartások vásárlóerejére, és emiatt meredeken lassulni fog a fogyasztási kiadások növekedési üteme.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.