Egy cseppet sem került közelebb a magyarok fogyasztása a nyugat-európai uniós országokéhoz az elmúlt tizenkét évben, amivel a legrosszabbul teljesítő ország vagyunk a visegrádi régióban – derült ki a Tárki Társadalmi riport című kiadványának egyik kutatásából. Még 2013-ben a magyarok fogyasztási szintje a régi EU-tagok (EU15) 58 százalékát tette ki, tavaly év végén már csak 57 százalékot. Az egy százalékpontos csökkenés különösen aggasztó annak tükrében, hogy a szlovákok és a lengyelek fogyasztása húsz százalékponttal került közelebb a gazdagabb EU-tagokéhoz.
A 2004-es uniós csatlakozás előtt Magyarországon még sokkal többet fogyasztottak az emberek, mint Lengyelországban vagy Szlovákiában. A szlovákok 2007-ben, a lengyelek 2008-ban hagytak le bennünket a vásárlóerő-paritáson mért fogyasztásban, azóta pedig folyamatosan nő a szakadék. A világgazdasági válság pedig csak tovább rontotta a helyzetet: a Morgan Stanley kimutatása szerint a hazai fogyasztás még most sem érte el a krízis előtti szintet, miközben a cseheké és a románoké 5 százalékponttal, a lengyeleké pedig csaknem hússzal van a 2008 végi felett.
Szerinte a következő években tarthatjuk a lépést a régiós országok fogyasztási dinamikájával, de erőteljes felzárkózást nem várhatunk. A munkaerőhiány a régióban is felhajtja a béreket, emiatt a környező országokban is erőteljesen nő a fogyasztás, ami pedig megnehezíti, hogy utolérjük őket.
Nem szabad elfelejteni, hogy az elmúlt években a nettó adósság folyamatosan csökkent Magyarországon, miután a háztartások folyamatosan fizették vissza a hiteleiket, ez pedig visszafogta a fogyasztásbővülést. Az elmúlt öt évben a háztartások megtakarítása összesen 16 ezer milliárddal nőtt, és már majdnem annyi pénzen ülnek, mint az éves GDP. Jó hír, hogy a fogyasztás mostani növekedése nem hitelből valósul meg, így nem kell félni attól, hogy ha jön egy válság, akkor az emberekre borulnának az adóssághegyek.
Lassan nő a kormányzati juttatás
Tavaly a háztartások tényleges fogyasztásának egy főre jutó értéke kissé meghaladta az évi 2 millió forintot, ennek négyötödét tették ki a fogyasztási kiadások, egyötödét a természetbeni társadalmi juttatások. A Tárki kutatása szerint 2005 és 2015 között ez a két komponens eltérő mértékben változott: a fogyasztási kiadás 39 százalékkal emelkedett, míg a természetbeni juttatások 30 százalékkal bővültek ez idő alatt. Ha a 2009-es évtől tekintjük ugyanezt, akkor rendre 21, illetve 16 százalékos növekedést láthatunk. Vagyis a fogyasztás növekedését az időszakban visszafogta, hogy a kormány lassan növelte a juttatások értékét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.