A dollárral szemben 2 százalékot esett a líra ma az elmaradt szigorítás miatt, ezzel már meghaladja a 20 százalékot a deviza értékvesztése három hónap alatt. A jegybank döntése szerint az egyhetes, 8 százalékos irányadó kamatot szinten tartották, az egynapos betéti kamat 7,25 százalékon maradt, egyedül az egynapos hitelkamatot emelték 8,5 százalékról 9,25-re.
A török jegybank ezzel nem ment szembe Recep Tayyip Erdogan elnök akaratával. Erdogan alacsonyabb kamatokkal szeretné támogatni a gazdasági növekedést, habár az elmúlt hetekben már nem láthattunk érdemi nyomást a kormányzat részéről, miután a líra rekordmélységbe zuhant a dollárral szemben, ami egyre inkább aggaszthatja a döntéshozókat.
A líra esése felfelé hajtja az inflációs várakozásokat, hiszen az importtermékek ára emelkedik. A Bloomberg kiemelte, hogy a jegybank már hatodik éve véti el az inflációs célját: tavaly 8,5 százalék volt a pénzromlás, ami jóval meghaladja az 5 százalékos célt. A mostani kamatemelés elmaradása elemzők szerint újabb hitelességi veszteség a jegybank számára, a piacok pedig azt látják, hogy nem védik meg a lírát.
A török jegybank közleménye szerint a leértékelődést nem indokolják a gazdasági folyamatok, a piacot azonban, úgy tűnik, nem hatotta meg ez az érvelés. Azt látják ugyanis, hogy Törökország nem védi meg a lírát, mi több, hiába a jegybank optimista képe a gazdaságról, a fundamentumok folyamatosan romlanak. Igaz, azt írta a jegybank, hogy szükség esetén a szigorítástól sem zárkóznak el – ennek nyomát azonban nem látják a piacok.
A tavaly nyári puccskísérlet leverése után Törökországban olyan méretet öltött a megtorlás, amely már a gazdaság teljesítményét is lerontotta. A török gazdaságot ráadásul a rendszeressé váló terrortámadások is sújtják, amelyek visszavetik a fontos ágazatnak számító turizmust. A tavalyi harmadik negyedévben már 2,7 százalékkal esett vissza a GDP, vagyis a gazdaságra tényleg ráférne a monetáris élénkítés.
Törökország azonban csapdahelyzetben van: ha lazítanának a monetáris feltételeken, akkor pillanatok alatt árfolyamválságba kerülnek, és elszállna az infláció, vagyis nem érnék el a hitelezés növekedését. Ugyanakkor a kamatok emelése sem segítene: a líra gyengülését és az infláció emelkedését ugyan átmenetileg meg tudnák akadályozni, illetve le tudnák fékezni, de a gazdasági növekedés nem kapna erőre.
A nehéz helyzetet a monetáris politika nem tudja megoldani, csakis a makrogazdasági helyzet stabilizálódása, a növekedés és a fogyasztói bizalom visszatérése segítene a gazdaságon, erre azonban rövid távon kevés esélyt látnak a szakértők, Erdogan puccskísérlet után bevezetett eszközei ugyanis éppen az ellenkező irányba, a válság mélyülése felé mutatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.