Több mint 456 milliárd forintos adózás utáni eredménnyel zárta 2016-ot a magyar hitelintézeti szektor: ez amellett, hogy óriási előrelépést jelent a 2015-re kimutatott 29,1 milliárdos veszteséghez képest, rekordot is jelent – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteken közzétett adataiból. Az adózás előtti eredmény az MNB összesítése szerint 510,2 milliárd forintot ért el, amely nagyjából tizenötszöröse az egy évvel korábbi 34,2 milliárdnak.
A rekordszintű eredmény több – részben egyszeri – tényező együttes hatásának köszönhető. A kamateredmény 5,7 százalékkal, 835 milliárd forint fölé emelkedett, a nem kamateredmény soron pedig az előző évinél több mint négyszer nagyobb, 275,5 milliárdos plusz keletkezett. Nagyban javította a kimutatott eredményt a hitelek utáni céltartalékok folytatódó felszabadítása is, itt több mint 118 milliárd forintos, pozitív egyenleget sikerült elérni.
A rendkívüli eredményeknél ezúttal 25,1 milliárd forintot ért el az összesített mínusz, ami töredéke az egy évvel korábbinak: ez pedig leginkább annak lehet köszönhető, hogy a piaci szereplőknek már nem kellett számolniuk a devizahiteles elszámolásból eredő veszteségekkel.
Eközben a működési költségek szintjét is sikerült mérsékelni, az ezen a címen elszámolt, 694 milliárd forint 2,1 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál. Jótékony hatást gyakorolt emellett az elért eredményre a hitelintézeti különadó mérséklése is. Tavaly a mérlegfőösszegét is növelni tudta a hitelintézeti szektor: a kimutatott összes eszköz 34 185,1 milliárd forintot ért el 2016 végén, ami 4 százalékkal volt magasabb a 2015-ösnél.
A teljes, bruttó hitelállomány 9,2 százalékkal, 17 841 milliárd forintra emelkedett 2016-ban, ám az MNB közleménye szerint ebben komoly szerep jutott annak is, hogy jelentős mértékben nőtt a külföldieknek nyújtott hitelek mennyisége. A vállalati hitelek bruttó állományában már csak minimális, 0,2 százalékos volt az éves visszaesés – 5918 milliárd forintos állomány mellett –, míg a háztartásoknál kimutatott mennyiség 3,2 százalékkal, 5694 milliárdra olvadt.
Az idei eredménykilátásokat szintén több tényező befolyásolja. A hitelezési aktivitás növekedése várhatóan jót tesz majd a bevételek alakulásának, és a banki különadó kulcsának további csökkentése ugyancsak javíthatja a szektorszintű eredményt. A céltartalékok felszabadításának jótékony hatásaival ugyanakkor az idén már feltehetően kevésbé számolhatnak a hitelintézetek, és a költségek csökkentésénél sem lehet látványos eredményeket elérni. Mindezek nyomán a szektor várhatóan az idén is stabilan nyereséges lesz, ám a tavalyihoz hasonló, kiugró összesített profit elérésére kevés az esély.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.