Az MBF Indikátor értéke a 2015 őszi 57,2 pontról hétéves rekordszintre, 62,1 pontra emelkedett 2016 végére. Az 50 pont feletti érték alapján összességében továbbra is támogató környezetet várnak a magyarországi cégek 2017-ben, ami ráadásul olyan mértékben kedvező a vállalatok saját megítélése alapján, amilyenre a felmérés kezdete, 2009 óta nem volt példa. Valamennyi komponens értéke nőtt 2015 ősz óta, ami széles alapokon nyugvó gazdasági növekedést vetít előre - derült ki a Magyar Fejlesztési Bank által ma közreadott adatokból. (A GKI ma kiadott előrejelzése is alátámasztja a gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzéseket.)
Legnagyobb mértékben a piacokkal kapcsolatos optimizmus fokozódott, az indexek mozgása azt jelzi, hogy a gazdasági növekedésben 2017-ben kulcsszerepe lesz a fogyasztásnak a vállalatok várakozásai alapján. Kisebb mértékben a külföldi piacokra vonatkozó derűlátás is erősödött, és a piaci kereslet bővülését összességében a vállalati beruházások meglódulása követheti 2017-ben.
Határozottan javultak a cégeknek az eladásokkal, értékesítéssel kapcsolatos várakozásai. A belföldi eladásokban bíznak jobban a vállalatok az exportpiacokkal szemben 2017-ben, a különbség ráadásul szélesedett 2015 ősz óta, mivel a felmérés kezdete óta nem tapasztalt derűlátás jellemzi a hazai piacok várható teljesítményével kapcsolatos várakozásokat – derül ki a Magyar Fejlesztési Bank által készített MFB Indikátor adataiból.
A beruházási szándék figyelembevételével kalkulált Beruházásindex 70,7 pontra, a 2013. tavasz – 2014. ősz közti időszakhoz hasonló szintre emelkedett (70,4 pont). Az akkori négy adatfelvétel által lefedett másfél éves időszakban (2013. IV. negyedév – 2015. II. negyedév) átlagosan 15,9 százalékkal emelkedtek a beruházások a magyar gazdaságban éves szinten, így a legutóbbi, 2016. novemberi - decemberi felmérés válaszai hasonló dinamikát vetítenek előre a következő negyedévekre is.
A nemzetgazdasági szintű beruházások előrejelzésénél figyelembe vett tényezők alapján a felmérést követő 12 hónapban a vállalati válaszokból kiindulva 13,2 százalékkal emelkedhet a magyarországi beruházások volumene. A piaci és beruházási derűlátás fokozódásával a forráskereslet is erősödik, az erre vonatkozó válaszokat összegző, hagyományosan kis kilengéssel mozgó Finanszírozás-index 54,3-ról 57,4 pontra nőtt.
A finanszírozási helyzet javulását jelzi, hogy a hazai cégek körében 2016. őszre tovább csökkent a pénzügyi problémákkal küzdő és emelkedett a stabil pénzügyi helyzetű vállalatok aránya: mind az önerőből fejleszteni tudó, mind a külső forrás bevonásával beruházni képes cégek aránya nőtt. Ezenfelül a vállalatok körében felerősödtek a hitelkínálat szélesedésével kapcsolatos várakozások.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.