BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Minden amerikai 18 millióval tartozik, de senki sem pánikol

Már csak napok kérdése, hogy az Egyesült Államok államadóssága elérje a 20 ezermilliárd dolláros szintet. Ennek ellenére senki sem izgul különösebben az eladósodás miatt.

Az adósságszámláló a 19,92 ezermilliárdnál jár, és makacsul halad az újabb „álomhatár” felé. S ha eléri, akkor a törvényi előírások szerint a kongresszusnak kell felhatalmazást adnia annak újbóli meghaladására, az új limit, azaz plafon kijelölésére. Ilyenkor ádáz viták színtere mind a szenátus, mind a képviselőház, de a pártok, miután Amerika anyagi romba döntése felett érzett fájdalmukat világgá kürtölik, magasabbra helyezik a küszöböt.

Ha elosztjuk az adatokat, akkor jelenleg fejenként – csecsemőtől aggastyánig – csaknem 18 millió forintos tartozással rendelkezik minden egyes amerikai, egy-egy adófizetőre pedig 48 millió forint jut. A GDP 105 százalékán áll az adósságráta. Az eladósodás miatt azonban mégsem aggódnak túlzottan, mivel ha már az USA sem törleszti tartozását, akkor amúgy is itt a világvége. Hasonlóképpen közönyösek a nagy hitelminősítők, a Moody’s például sietve közölte, hogy a plafon elérése csak a kormány mozgásterét szűkíti (egy időre), az ő megítélésükön jottányit sem változtat: az amerikai államadósság biztos befektetés, az ezt megtestesítő papírok mindhárom vezető intézetnél a legmagasabb és legstabilabb kilátással rendelkező minősítést érdemlik ki.

A tripla A-s besorolást a Moody’s mindaddig fenntartja, amíg az államkincstár folyamatosan teljesíti kötelezettségeit: beváltja a lejárt kötvényeket és kifizeti az esedékes kamatokat. A plafon elérése nem jelenti automatikusan azt, hogy a lejárók helyett újabb kötvényeket ne bocsáthatna ki Washington, a gondot legfeljebb a kamatfizetés jelentheti, e téren kell különleges intézkedéseket hatályba léptetnie a kormánynak – húzta alá közleményében Sara Carlson, a Moody’s alelnöke.

A két évvel ezelőtti adósságvitában azonban felfüggesztették a plafon alkalmazását az idei március 15-i időpontig azzal, hogy a mostani adósságot tekintik a maximumnak, amit aztán újra kalibrálni kell – írja a Fox News. A határidő lejárt, így Steven Mnuchin pénzügyminiszter be is jelentette, hogy az intézkedési sorozat első lépéseként felfüggeszti az állami és a helyhatósági kötvények eladását, egyben felhívta a kongresszus figyelmét arra, hogy az első adandó alkalommal rendezze a plafon kérdését. Hat évvel ezelőtt a pártok addig vitatkoztak ezen, amíg a Standard & Poor’s szégyenszemre le nem minősítette az adósbesorolást, jelezve, hogy már nem az amerikai államkötvény a világ legbiztonságosabb befektetési eszköze.

Akkor a szövetségi fenntartású intézményekben – így például a nemzeti parkoknál, múzeumoknál – kellett korlátozni a kifizetéseket és befagyasztani a fejlesztési forrásokat. Nagy kárt nem okoztak ezzel, a közintézmények nyitvatartásának korlátozása, a dolgozók kényszerszabadságolása volt a legláthatóbb jele a washingtoni csatározásoknak.

Az adósságplafont korábban már tizenötször emelték, a Trump-érában ez lesz az első alkalom. A világ vezető gazdasági hatalmának el­adó­sodása töretlen, e cikk írása alatt 200 millió dollárt tapasztottak az állományhoz. A Donald Trump számára szükséges anyagi mozgástér bővítése kulcsfontosságú, az egészségügyi és szociális rendszer reformja, az adócsökkentések húsba vágó kiadásokkal járnak, ezek forrását előbb vagy utóbb, de meg kell teremteni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.