Miközben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes és részletes adatai egyaránt azt mutatják, hogy a magyar gazdaság 2 százalékkal növekedett tavaly, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) továbbra is ennél kissé nagyobb bővülést becsül. A jegybank márciusi inflációs jelentése a tavalyi évre 2,2 százalékos GDP-növekedést tartalmaz, igaz, a három hónappal korábbi 2,8 százalékos növekedést hozták le erre a szintre. Ennek oka, hogy a jegybanki várakozásokkal szemben a múlt év végén sem pörgött fel a gazdaság.
Az MNB a kedvezőbb adat közlésekor arra hivatkozik, hogy a várható revíziók hatása miatt fogják felfelé módosítani a statisztikusok a GDP-t. „A revíziós projektet a KSH-val együttműködésben készítettük” – mondta a Világgazdaság kérdésére Balatoni András, a jegybank igazgatója az inflációs jelentés bemutatóján. Lapunkat a KSH arról tájékoztatta, hogy a statisztikai hivatal kezdeményezte az együttműködést a jegybankkal. Úgy tudjuk, a tavaly decemberi MNB-prognózis a hivatal szakértőit is meglepte.
Balatoni András hangsúlyozta, hogy nemcsak lehetőségük, hanem kötelességük is a revíziók vizsgálata annak érdekében, hogy a monetáris tanácsot tájékoztassák, várhatóan hogyan alakul a GDP. A Világgazdaságnak arra a felvetésére, hogy számos kutató és közgazdász szerint a múltbeli adatokra vonatkozó MNB-becslések nyilvánosságra hozatalával csökkenhet a GDP-adat megbízhatósága, másrészt akár a jegybank hitelessége is, Virág Barnabás ügyvezető igazgató hangsúlyozta: nincs szó arról, hogy az MNB megkérdőjelezi a statisztikai hivatal GDP-adatát. „A KSH az adott időpontban elérhető adatbázisból a lehető leghitelesebb adatokat publikálja” – hangsúlyozta Virág Barnabás, hozzátéve, hogy a GDP múltbeli adatai részben becsléseken, illetve olyan adatokon alapulnak, amelyeket nem ismerünk. „A módszertanunk ezt a bizonytalanságot próbálja előre jelezni” – mondta. A KSH lapunk kérdésére közölte: az a tény, hogy több GDP-szám „kering az éterben”, önmagában nem rontja a hivatal által közölt adatok hitelességét, hiszen „minden kutatóintézet, bank készít előrejelzéseket, amelyek eltérnek, eltérhetnek a hivatalos adatoktól”.
[caption id="" align="alignleft" width="690"] A KSH kezdeményezte az együttműködést. Fotó: Vémi Zoltán[/caption]Az inflációs jelentéssel egy időben megjelent MNB-tanulmány szerint a revíziók miatt a publikált makrogazdasági adatok gyakorlatilag sohasem tekinthetők véglegesnek, időben csökkenő mértékű, de állandó változásnak vannak kitéve. A revíziók és az adatsorok tulajdonságai alapján a jegybank becslést készített a későbbi, rutinszerű revíziókra. Az MNB modellje szerint a 2016-os GDP-t megközelítőleg 0,2 százalékponttal kell felfelé módosítani majd, de megjegyzik, hogy jelentős az ezzel kapcsolatos bizonytalanság.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.