Átmozgatta a piacokat szerdán és csütörtökön az amerikai jegybank (Fed) nyíltpiaci bizottságának döntése, függetlenül attól, hogy az ülés után kiadott közlemény nem tartalmazott meglepetéseket. Mint a Roubini Economics szakértői írták, a döntéshozók nézeteiről több kiderülhet pénteken, amikor számosan szólalnak majd fel különböző rendezvényeken. A dollár erősödött szerdán, s az amerikai állampapírhozamok is emelkedtek. A tízéves kötvény hozama jócskán 2,3 százalék fölé került. Csütörtökön pluszban nyitott a Wall Street, ám a dollár kissé visszaereszkedett. Inkább az euró kapaszkodott felfelé, elsősorban annak következtében, hogy a befektetők továbbra is a centrista francia elnökjelölt győzelmét várják a vasárnapi második fordulóban, az éles szóváltásokkal teli tévévita után, melyben vélemények szerint Emmanuel Macron jobban szerepelt, mint Marine Le Pen.
A váratlan fordulatokat nélkülöző Fed-közlemény ellenére a dollár iránti kereslet azért emelkedett, mert a jegybankárok átmenetinek ítélik a gazdaság gyenge első negyedévi teljesítményét, amikor az évesített iram csupán 0,7 százalékot ért el, a megelőző három hónap kétszázalékos bővülésével szemben. A lanyhább időszak azonban nem befolyásolta érdemben a kedvező munkaerőpiaci folyamatokat, s a beruházások élénkülni látszanak.
A munkanélküliségi ráta 4,5 százalékos, s januártól márciusig havonta átlagosan 178 ezer munkahely keletkezett. A pénteken megjelenő foglalkoztatási jelentés a Bloomberg által megkérdezett szakértők szerint azt mutatja majd, hogy áprilisban 190 ezer új állást töltöttek be. A munkanélküli-segélyért folyamadók száma a múlt héten 19 ezerrel 238 ezerre, a vártnál alacsonyabb szintre csökkent. Az infláció viszont – szögezi le a közlemény – még mindig nincs a kétszázalékos célnál, de már közel jár hozzá. A Fed számára elsődlegesen fontos személyi fogyasztási kiadások árindexe 1,8 százalékon áll, a magmutatója 1,6 százalékon. A fogyasztói árak indexe viszont meghaladja a két százalékot, s már az energiától és élelmiszerektől szűrt magja is célra tart. Igaz, márciusban valamelyest csökkentek az árak.
Nem árultak el semmit a Fed vezetői arról sem, hogy a mennyiségi lazítás következtében felduzzadt mérleg zsugorítását mikor kezdik el. Az elemzők most úgy látják, hogy a jegybank júniusban kilencvenszázalékos valószínűséggel megemeli az e heti ülésen egyhangúan a háromnegyed és egy százalék között hagyott irányadó sávot, s ha az adatok megengedik, akkor szeptemberben jöhet a következő szigorító lépés. Erre az évre három kamatemelést vetítettek előre a kormányzótanács tagjai és a regionális tartalékbankok elnökei, s alighanem tartható a menetrend. A mérlegszűkítés folyamata pedig az év vége körül indulhat meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.