BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagy esés volt a fekete arany piacán

Nagyot esett a múlt héten a két fő kőolajfajta ára, a WTI-nek 2,96, a Brentnek pedig 2,5 dolláros mínuszt kellett elkönyvelnie.

Nagyot esett a múlt héten a két fő kőolajfajta ára, a WTI-nek 2,96, a Brentnek pedig 2,5 dolláros mínuszt kellett elkönyvelnie. Ez 6, illetve 4,7 százalékos zuhanás. A szerdán kiadott amerikai készletadatok szerint a nem stratégiai tartalékok a várt 3 millió hordó helyett csupán 900 ezer hordóval mérséklődtek.

A legkeményebb a csütörtök volt, aznap 1,3-1,3 dolláros veszteség érte a befektetőket. Mindezek után a péntek sem indult szépen, a Bloomberg adatai szerint a WTI 43,76, a Brent pedig 46,64 dollárra zuhant a kereskedés első óráiban, de később, miután kedvező hírek láttak napvilágot az OPEC termeléskorlátozásának hosszabbításáról, megjelentek a vevők a piacon.

Nem a palaolaj miatt ugrott meg az amerikai termelés

A heti zuhanás nagy részét adó, látványos csütörtöki beesést az okozta, hogy az elmúlt időszakban nagy vételi pozíciók alakultak ki, aznap viszont elfogyott a spekulánsok türelme, sokan lezárták pozíciójukat. Ennek oka részben az, hogy az elmúlt 11 héten jelentősen nőtt az Egyesült Államok kőolajtermelése, és további növekedést vizionálnak. Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzője szerint ez jó vételi alkalmat teremtett az olajpiacon. – Az OPEC várhatóan meghosszabbítja a kitermeléskorlátozást, ehhez jön még, hogy a kőolaj ára a harmadik negyedévben szezonálisan emelkedni szokott, akkor akár 60 dollárig is felmehet egy hordó Brent olaj ára. A negyedik negyedévet esés jellemzi, szintén szezonális hatások miatt, ezért akkorra 50-55 dollárra várom a Brentet – fűzte hozzá Pletser Tamás.

A kitermelési adatok meglepetést okoztak, de lassan elérik azt a mértéket, amikor az emelkedő költségszintek miatt kiegyenlítődnek a hatások. Az Egyesült Államokban meghatározó palaolaj-kitermelés költségei miatt például nem valószínű, hogy 45 dollár alá menne a közeljövőben a WTI, mert akkor már nem nyereséges a termelés. Az utóbbi hetekben egyébként nem a palaolaj miatt ugrott meg az amerikai termelés, hanem a Mexikói-öbölben elkezdtek termelni azok a kutak, amelyek beruházási munkálatai 2010–14-ben kezdődtek.

A tőkeberuházások (CAPEX) 2014-ről 2015-re 25, majd 2015-ről 2016-ra újabb 25 százalékkal estek, ezért többen is globális kőolajhiányt jósolnak 2020-ra, bár ez nem jelenik meg a határidős árakban. Idén a CAPEX-mutató már 7-8 százalékos emelkedést jelez az olajiparban. A Brent 2019 decemberére hordónként 50,7, 2020 decemberére 51,7 dolláros áron forog.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.