A görög statisztikai hivatal (ELSTAT) hétfőn kiadott gyorsbecslése szerint Görögország hazai összterméke január-márciusban szezonális kiigazítással 0,1 százalékkal csökkent az előző negyedévhez képest, éves összehasonlításban pedig 0,5 százalékkal esett vissza.
A tavalyi utolsó negyedévben negyedéves összevetésben 1,2 százalékkal, éves szinten pedig 1,1 százalékkal zsugorodott a GDP. A második negyedévben még 0,3 százalékkal, a harmadikban pedig 0,6 százalékkal növekedett a gazdaság negyedéves szinten, éves összehasonlításban pedig a második negyedévben 0,4 százalékkal csökkent, a harmadikban pedig 2,0 százalékkal nőtt a GDP.
Görögország 2010 óta működik nemzetközi hitelezői támogatással. A jelenleg is folyamatban lévő harmadik, és egyben 86 milliárd eurós összegével a legnagyobb mentőcsomagból eddig 31,7 milliárd eurót utaltak át a hitelezők. A segélyprogramok és a cserébe megígért reformok azonban még mindig nem tudták növekedési pályára állítani Görögország gazdaságát.
A görög kormány 1,8 százalékra csökkentette 2,7 százalékról 2017-es GDP-növekedési előrejelzését a parlamentnek szombat este benyújtott 2017-2021-es költségvetési tervében. Az Európai Bizottság legfrissebb előrejelzésében 2,1 százalék GDP-növekedést prognosztizált Görögországnak az idei évre.
A görög parlament várhatóan csütörtökön szavaz az újabb megszorító intézkedésekről – adóemelésekről és nyugdíjcsökkentésről -, amelyek 2018 és 2020 között 4,5 milliárd eurós megtakarítást eredményezhetnek. Elfogadásukkal megkönnyíthetik a görög államadósságszolgálat enyhítését célzó tárgyalások elindítását a hitelezők és Athén között.
Görögország államadóssága 315 milliárd euróra rúgott tavaly, ami a GDP 179 százalékának felelt meg. Egy évvel korábban az államadósság GDP-hez viszonyított aránya 177,4 százalékot tett ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.