BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Régiós szinten nagyjából azonos a pénzromlás mértéke

Térségi összehasonlításban a maginflációs tételek árindexei 2010-et követően fokozatosan közelebb kerültek egymáshoz.

A válság előtt a jegybank céljánál még jóval nagyobb volt az infláció, az utóbbi időben azonban már alig romlott a pénzünk. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) inflációs jelentése szerint az elmúlt években a hazai infláció érdemben mérséklődött, s jelenleg a régiós országok átlagos értéke közelében alakul. Térségi összehasonlításban a maginflációs tételek árindexei 2010-et követően fokozatosan közelebb kerültek egymáshoz, amit az egyes főcsoportok esetében eltérő tényezők magyaráznak.

A Magyar Nemzeti Bank épülete
Forrás: Móricz-Sabján Simon

A piaci szolgáltatások árváltozásainál régiós összehasonlításban együttmozgás és egymáshoz közeledés jellemző. Míg a válság előtt a termékkör hazai inflációja meghaladta a visegrádi országok átlagát, a krízist követő években a térségi átlag közelében alakult. Az MNB szerint ennek hátterében elsősorban az inflációs várakozások alakulása húzódik meg. A lakosság pénzromlással kapcsolatos várakozásai az elmúlt öt évben – az infláció alakulásával összhangban – folyamatosan csökkentek, így jelenleg alacsony szinten vannak. A régiót tekintve a hazai várakozások összhangban alakulnak a térség korábban is tartósan alacsony inflációval jellemezhető országaiban tapasztalható várakozásokkal.

Az iparcikkek magyarországi árindexe 2010 előtt – alapvetően a magasabb inflációs várakozások miatt – a régióban megfigyelthez viszonyítva magasabb volt. Ugyanakkor (a 2015 második felétől 2016 második feléig tartó időszakot leszámítva) 2010-et követően a térség országaival összhangban alakult. (A 2015-ös eltérést a 2015 közepétől hazánkban a régiós átlagnál gyorsabb ütemben emelkedő gépkocsik ára magyarázza. Ezt részben alátámasztják a KSH-nak az új és a használt gépjárművek kiskereskedelmi eladási forgalmára vonatkozó statisztikái és a használtautó-árindex alakulása is.)

A feldolgozott élelmiszereknél egészen 2012-ig jellemző volt, hogy a magyarországi árindex a régiónál erősebben reagált a főcsoportot érintő változásokra. Ám az elmúlt években a feldolgozott élelmiszerek hazai árindexe a régiós átlag közelében alakult.

A térség jegybankjainak aktuális előrejelzései szerint a maginfláció fokozatosan emelkedik a növekvő belső keresletnek köszönhetően. „A gazdasági növekedés szerkezetének és dinamikájának a hasonló mintázata miatt arra számítunk, hogy előretekintve a régiós inflációs folyamatok együttmozgása fennmaradhat” – írta az MNB.

A hazai lakossági várakozások elmúlt időszaki alakulása arra utal, hogy az utóbbi negyedévekben a várakozások alacsonyan maradtak. A kiskereskedelmi szektor szereplőinek árakra vonatkozó várakozása azonban emelkedett, melyet a mérséklődő infláció ellenére a költségek fokozatos növekedése magyaráz.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.