A 2014–2020-as európai uniós fejlesztési ciklus pályázati keretének 105 százalékát hirdették meg, miután összesen 526 felhívás jelent meg 9358 milliárd forint értékben – közölte a Világgazdaság érdeklődésére a július 31-i összesítés alapján a Miniszterelnökség. Az elmúlt év végéhez képest 2023 milliárd forinttal emelkedett a győztes pályázóknak megítélt forrás, így e mutató már 6267 milliárdnál jár, a teljes, hétéves keret 70 százalékánál. Ez év januárja és júliusa között 1847 milliárd forinttal nőtt az aláírt támogatói szerződéssel rendelkező állomány. Az időszakban 1044 milliárd volt a ténylegesen kifizetett összeg, utóbbi ezzel már 2704 milliárd forintnál tart a 2014–2020-as időszakban.
A 2014–2020-as ciklus heti kifizetési üteme közel négy és félszerese a 2007–2013-as időszakban tapasztalt szintnek, ugyanis időarányosan 5 milliárd forintról 22,4 milliárdra ugrott a hetente folyósított összeg – hangsúlyozta a tárca. A kis- és középvállalkozásokat elsősorban érintő gazdaságfejlesztési programok esetében még nagyobb, több mint hatszoros a különbség: 900 millió forintról kúszott fel 5,7 milliárdig a heti kifizetési ütem. A Miniszterelnökség szerint mindez azt jelenti, hogy Magyarország változatlanul az élen áll a visegrádi országokkal való összevetésben, mivel valamennyi fő mutatója nagyobb, mint Lengyelországé, Csehországé és Szlovákiáé. A pályázók szempontjából a legfontosabb a kifizetések haladása. Míg Magyarország e téren 33 százalékos részeredményt mutat fel, addig Lengyelország 8,1 százalékot, Csehország 8 százalékot, Szlovákia pedig 5,9 százalékot. Igaz, a többi visegrádi országban a pályázók sem olyan aktívak: a teljes kerethez képest 122 százalékos magyarországi igényelt támogatással szemben a többiek 65,5 és 78 százalék között állnak.
A Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programban (Ginop) csak júniusban és júliusban 237 milliárd forinttal növekedett a megítélt forrás. Ezáltal 150 milliárd forinttal lett nagyobb a leszerződött ginopos támogatás összege, plusz 104 milliárd a nyertesek bankszámlájára került. A kormány vállalta, hogy a 2014–2020-as programozási időszakban a rendelkezésre álló források 60 százalékát gazdaságfejlesztésre fordítja. A Miniszterelnökség szerint e cél a pályázói igényekkel is találkozik, hiszen az eddigi támogatási kérelmek nagy részét a Ginopban regisztrálták. Ráadásul a nyolc legnépszerűbb kiírásból három gazdaságfejlesztési, ezekre közel 1105 pályázat érkezett a hazai termelő, szolgáltató cégektől. Többségük kkv, e kategória foglalkoztatja a versenyszférában dolgozók 73 százalékát.
A biztató részeredmények dacára a hazai fejlesztéspolitikai rendszernek az év hátralévő részében sem lesz könnyű dolga, hiszen a célok igen ambiciózusak. December végéig az operatív programokban a kötelezettségvállalásnak el kell érnie a 85 százalékot, ami 7584,9 milliárd forint. A nyertes pályázókhoz ez idő alatt 2700 milliárd forintot kellene eljuttatni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.