A kanadai statisztikai hivatal csütörtökön közölte, hogy április-júniusban a bruttó hazai termék (GDP) 4,5 százalékkal növekedett az előző év azonos időszakához képest, ami 2011 harmadik negyedéve óta a legerősebb érték. Elemzők az első negyedévivel azonos, 3,7 százalékos növekedésre számítottak. Kanada legnagyobb kereskedelmi partnere, a szomszédos Egyesült Államok gazdasága a második negyedévben 3,0 százalékkal bővült – írja az MTI.
Az első negyedévhez képest 1,1 százalékkal emelkedett a gazdaság teljesítménye, 0,2 százalékponttal haladta meg a január-márciusban mért 0,9 százalékot. Az idei év első két negyedévében a halmozott növekedés 2,0 százalékra rúgott, ami a legjobb adat a 2002 első felében mért 2,1 százalék óta. A reáláron számított nemzeti összjövedelem jóval mérsékeltebb ütemben, 0,4 százalékkal növekedett, ami híven tükrözi a kereskedelmi feltételek romlását. Az exportárak 0,5 százalékkal, míg az importárak 2,7 százalékkal nőttek, párhuzamosan a kanadai dollár leértékelődésével. Negyedéves összevetésben az export 2,3 százalékkal, az import 1,8 százalékkal, a háztartások kiadásai pedig 1,1 százalékkal emelkedtek.
Az MTI közleménye kiemeli, hogy a robusztus növekedést tükröző adatsor újabb bizonyíték arra, hogy a kanadai jegybank jól döntött, amikor csaknem hét év óta először, júliusban kamatemelést hajtott végre a kedvező gazdasági kilátásokra hivatkozva. Elemzők arra számítanak, hogy a központi bank a következő hetekben újra emelni fogja a 0,75 százalékon álló irányadó kamatlábát.
Kanada a világ hatodik legnagyobb kőolajkitermelő országa, amelynek gazdaságát erősen sújtotta a 2014 nyarán indult olajárzuhanás. Hazai összterméke tavaly 1,4 százalékkal, 2015-ben pedig csak 0,9 százalékkal növekedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.