Az Egyesült Államok és Ausztrália után az Európai Unió is megnehezítheti a térség egyre több vállalatát felvásárló kínaiak dolgát, szigorúbb ellenőrzés alá vonnák ugyanis azokat a külföldi befektetőket, akik a térség stratégiailag fontos szektoraiban juthatnak szerephez – írja a Financial Times. A tervek abból indulnak ki, hogy több európai vezetőt is aggaszt a kínai befektetők egyre meghatározóbb jelenléte az európai csúcstechnológiai gyártás, energia és infrastruktúra terén. A Mercator intézet és a Rhodium csoport jelentése szerint 2016-ban a kínai befektetések összértéke az EU-ban elérte a 35 milliárd eurót.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke szeptemberi évértékelő beszédében már beszámolhat a tervezett intézkedésekről, amelyeknek a kidolgozására a bizottság szóvivője szerint a politikus már össze is állított egy csoportot. Az unió 28 tagállamából 13-nak van hivatalos átvilágítási protokollja külföldi felvásárlások kivizsgálására, ezek javarészt azt hivatottak kideríteni, hogy a tranzakciók hordozhatnak-e nemzetbiztonsági kockázatot, illetve sérthetnek-e állami politikai célokat. Az EU-s törekvések arra irányulnak, hogy ezek az átvilágítási procedúrák átfogóbbak legyenek, esetleg uniós szintű vizsgálattal is kiegészüljenek.
Az európai politikusok attól tartanak, hogy Kína technológiai előnyre tehet szert azzal, hogy egyre több uniós cég kerül kínai kézre, közben az ottani piac még mindig elérhetetlen az európaiak számára. Ezekkel az aggályokkal az Európai Unión kívüli országok vezetői is küzdenek. Az Egyesült Államok nyomozást indít annak kiderítésére, hogy Kínának a szellemi tulajdon védelmére irányuló törekvései tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatnak számítanak-e. A külföldi beruházásokat felügyelő amerikai bizottság, a CFIUS ráadásul tavaly év végén arra a következtetésre jutott, hogy egy kínai–német ügylet veszélyeztetné az Egyesült Államok nemzetbiztonságát. Az USA ezért rendelettel akadályozta meg, hogy a kínai cég felvásárolja a német csipgyártót. Ausztráliában pedig kötelező felülvizsgálatot vezettek be az állami infrastruktúrát érintő összes tranzakcióra a kínai befektetések miatt.
Az uniós vezetők júniusi tárgyalásán okozott némi feszültséget a külföldi befektetések vizsgálatának tervezett szigorítása, de a tagországok képviselői végül megállapodtak abban, hogy az EU-nak elemeznie kell a lehetséges átvilágítási stratégiákat. Hosuk Lee-Makiyama, az EU korábbi kereskedelmi tisztviselője kiemelte, még a szabadkereskedelem legnagyobb hívei is kénytelenek elismerni, hogy érzékeny biztonsági kérdéseket vetnek fel a kínai befektetések.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.