Az Európai Unió 2,3 százalékos GDP-növekedését messze meghaladta a magyar gazdaság, amely az Eurostat második negyedéves, szezonálisan kiigazított és kiegyensúlyozott adatai szerint 3,6 százalékkal bővült. A növekedéshez a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint a legnagyobb mértékben a piaci alapú szolgáltatások járultak hozzá.
Elemzők ugyanakkor ennél jobb eredményt vártak. A KSH az eredményekre úgy reagált: a vártnál gyengébb mezőgazdasági és ipari teljesítmény visszafogták a bővülést. A mezőgazdaság esetében várható volt idén a visszaesés, hiszen az ágazat tavalyi teljesítménye kiemelkedő volt és az időjárás idén nem feltétlenül volt kegyes.
Csehország ugyanis az adatok alapján mintegy 4,5 százalékkal növekedett , míg a január-márciusi időszakban a bővülés 3 százalék volt – ismertette a Cseh Statisztikai Hivatal (CSÚ) szerdán Prágában előzetes becslését. Negyedéves összehasonlításban a gazdasági növekedés 2,3 százalékos volt. A cseh gazdaság növekedését továbbra is az egyre erősödő háztartási fogyasztás, illetve a vállalatok növekvő beruházásai ösztönzik.
Románia pedig 5,7 százalékos iramot diktált éves összevetésben, a tavalyi utolsó negyedévhez képest pedig 1,8 százalékkal bővült. A román kormány ebből adódóan az idén 5,2 százalékos gazdasági növekedésre számít, amelyet azonban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Bizottság túlzottnak tart.
A lengyel gazdaság a II. negyedévben 4,4 százalékkal növekedett. A lengyel statisztikai hivatal szerdán közölt nem végleges adata szerint a június végével záródott három hónapban a hazai össztermék (GDP) 1,1 százalékkal bővült az előző három hónappal összevetve. A Reuters által megkérdezett elemzők éves szinten kisebb, 3,8 százalékos, negyedéves összehasonlításban szerényebb, 0,8 százalékos lengyel gazdasági növekedéssel számoltak.
A második negyedévben az előző negyedévhez képest, szezonális kiigazítással 0,6 százalékkal nőtt a 19 tagú euróövezet és a 28 tagú Európai Unió bruttó hazai terméke (GDP) is. Az első negyedévben mindkét térségben 0,5 százalékos volt a negyedéves GDP-növekedés.
Az egy évvel korábbihoz képest az euróövezet GDP-növekedése szezonális kiigazítással 2,2 százalék, az Európai Unió növekedése pedig 2,3 százalék volt. A tavalyi második negyedévben az euróövezet éves GDP-növekedése 1,9 százalék, az EU GDP-növekedése pedig 2,1 százalék volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.