BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Négyszázmilliót már kifizettek az egy éve működő névsorban szereplő pályázatértékelő szakértőknek

Az állami projektértékelői szakértői névsor jelenleg 2673 főt tartalmaz a különféle tudományterületeken, számukra eddig mintegy 419,5 millió forintot fizettek ki – közölte a Világgazdaság érdeklődésére a Széchenyi 2020 Ügyfélszolgálat. A válaszból kiderült, hogy tavaly május 6-án jött létre az a jogi feltételrendszer, amely megteremtette az állami projektértékelés alapjait, az első támogatási kérelmek értékelése pedig tavaly augusztus 2-án kezdődhetett meg az új rendszerben. A Széchenyi 2020 tájékoztatása szerint a szakértői névsor felállítása óta hozzávetőleg 13 500 európai uniós támogatási kérelmet értékeltek az állami szakemberek, ebből körülbelül 9500 esetben már az irányító hatóságok is lezárták az értékelést.

Akár bruttó 150 ezer forintot is kereshetnek egyetlen EU-s pályázattal az állami projektértékelők, díjazásuk az adott felhívás kedvezményezetti körétől, a kiválasztási eljárásrend típusától és az igényelt támogatás összegétől egyaránt függ. A maximális 150 ezer forintos díjazás alá a 1,5 milliárd forintnál nagyobb összegű kiemelt beruházások értékelése esik, de például egy 50 millió forint alatti, mikro-, kis- és középvállalkozásokat célzó felhíváshoz csupán 30 ezer forintos juttatás párosul. A két szélső érték közt járhat 50, 75 és 100 ezer forint is a pontozásért. Értékben gyakori kategória az állami, önkormányzati, illetve a versenyszféra számára nyíló forráskereteknél is az 50 és 300 millió, valamint a 300 millió és 1,5 milliárd közé eső elnyerhető összeg.

Ahogy a büntetlen előélet vagy a felsőfokú végzettség feltétele a szakértői névsorba kerülésnek, úgy aki már bírált el pályázatot, annak nemzetbiztonsági ellenőrzésen is át kell esnie, illetve vagyonnyi­latkozatot is szükséges tennie. Lényeges szempont: csak az jelentkezhet állami pályázatértékelőnek, aki egy központi államigazgatási szervnél, az államháztartás központi alrendszerébe sorolt köztestületnél vagy egy többségi állami befolyás alatt álló gazdasági társaságnál dolgozik. A megadott nyolc tudományág 56 tématerülete bármelyikében hároméves szakmai gyakorlat szükséges ahhoz, hogy az illető értékelési megbízást kaphasson. A számításba vett tudományágaknál széles a választék: a műszaki, az agrár- vagy a természettudományoktól kezdve egészen a művészetig vagy a hittudományig terjed. A szakértőknek minden benyújtott támogatási kérelemnél három fő szempontot kell figyelembe venniük: a szakmai színvonalat, a gazdasági hasznosulás lehetőségét és a kért összeg indokoltságát.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.