Olaszország még mindig potenciális veszélyforrás az eurózónára nézve a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint. A John Hopkins Egyetem nemzetközi politikai gazdasággal foglalkozó professzora, Erik Jones arra hívta fel a figyelmet, hogy az olasz gazdaság ugyan valóban fellendülőben van, de túlságosan lassú ütemben zajlik ez az élénkülés – írta a CNBC. Marco Wagner, a Commerzbank közgazdásza is hasonlóképp vélekedik: „Olaszország gazdasági növekedése éves viszonylatban a fele az eurózónáénak” – nyilatkozta. A régió harmadik legnagyobb gazdaságában az első fél évben 0,7 százalékponttal csökkent a munkanélküliségi ráta, és az Európai Bizottság várakozásai szerint a GDP idén 0,9 százalékkal, jövőre pedig 1,1 százalékkal bővül.
Az IMF is további javulást vár az olasz gazdaságban, ugyanakkor „jelentős negatív kockázattal” is számol a politikai bizonytalanság, illetve az olasz bankrendszer magas, tavaly év végén 349 milliárd euróra rúgó nem teljesítő hitelállománya miatt.
Az elmúlt időszakban Olaszország orvosolni tudta bankrendszerének néhány problémáját: a Veneto Bancát és a Banca Popolarét feldarabolták, a Monte dei Paschi di Sienát pedig sikerült megmenteni. Az olaszok azonban valószínűleg még nem inthettek végső búcsút a bankrendszer fertőzött hitelállománya okozta nehézségeknek. Erik
Jones hangsúlyozta, hogy az Európai Központi Bank előbb-utóbb kamatot emel majd, ami súlyos gondokat okozhat Rómának az olasz államadósság fenntarthatósága szempontjából.
Ráadásul a jövőre esedékes általános választások is aggodalomra adnak okot az Európai Uniónak. A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint ugyanis egyre nő az euroszkeptikusok száma.
A politikai kampányok központi témája az olasz munkanélküliség, amelynek hatására 2006 óta háromszorosára nőtt a mélyszegénységben élők száma, és tavaly év végén elérte a 4,7 milliót, ami a teljes népesség 8 százaléka. Az olasz statisztikai hivatal, az Istat adatai szerint a munkanélküliség aránya június végén 11,1 százalék volt, ami igen magas adat az eurózóna szintjén. Ennek kezelésére az olasz Öt Csillag Mozgalom egy finn kísérleti program mintájára havi 780 eurót adna a mélyszegénységben élőknek, amiért cserébe közösségi munkát várna el. Ha azonban az érintettek három munkaajánlatot visszautasítanának, megszűnne a juttatás is. Az Öt Csillag évi 17 milliárd euróba kerülő tervének megvalósítását részben költségcsökkentésekből, részben a bankokra, biztosítókra és a szerencsejátékra kivetett adókból finanszírozná.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.