Jelentős szemléletváltás ment végbe az építésügyi szabályozásban az elmúlt években, miután a kormány elhatározta, hogy e területen is belevág a bürokráciacsökkentésbe. Korábban építési tevékenységet végezni csak a jogerős építésügyi hatósági engedély birtokában, a hozzá tartozó jóváhagyott engedélyezési záradékkal ellátott építészeti-műszaki dokumentációval, valamint az ezek alapján készített kivitelezési dokumentációval lehetett. A 2017-től hatályos építésügyi „salátarendelet” több mint egy tucat jogszabályt módosított.
Az elmúlt időszakban jelentősen bővült az építési engedély nélkül végezhető építési munkák köre: a bürokráciacsökkentés jegyében a 300 négyzetméter összes hasznos alapterületet meg nem haladó új lakóépületek esetében egy új ügyintézési rendet vezettek be 2016. január 1-jétől – ezt nevezik egyszerű bejelentésnek. 2017 januárjától e szabályozást tovább lazították: az eljárási kódex módosítása szerint azok az építési munkák, amelyek nem járnak egy épület bővítésével, építési engedély nélkül elvégezhetők; valamint ahol eddig még mérethatárokat állapítottak meg az engedélykötelesség szempontjából, ott a mérethatárokat nagyobbrészt egyszerűen eltörölték, így általánosan az engedély nélkül építhető kategóriába sorolták a szóban forgó építési tevékenységeket. Így például már a 300 négyzetmétert meghaladó épület esetén is lehetséges az egyszerű bejelentés, ha az építkezést saját lakhatás biztosítása céljából végzik és az így elkészült új lakóépületben egy lakás van.
Szintén fontos változás, hogy a részletes tartalmi követelmények kikerültek a kivitelezési kódexből, s azok szabályozása átkerült a Magyar Építész Kamara és a Magyar Mérnöki Kamara hatáskörébe. Az Építési jog szakportál szerint ezzel egyszerűsödik a helyzet, ugyanis az élet változásainak megfelelő kamarai szabályzatot sokkal egyszerűbb módosítani, mint egy jogszabályt. Így összhangba került a kivitelezési kódex és az egyszerű bejelentéssel végezhető építési tevékenységek hatálya alá tartozó egyszerűsített kivitelezési dokumentáció tartalmi követelményeire vonatkozó szabályozás: a jogszabály csak a keretet, míg a részletes tartalmi követelményeket a kamarák, vagyis a szakma képviselői határozzák meg.
Tématámogatás. Készült Magyarország Kormánya támogatásával
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.