A csíkszeredai származású Bustya Attila, a drónok segítségével zajló megfigyelés és vagyonvédelem terén tevékenykedő Spider Drone Security cég társalapítója és vezetője áll annak a fejlesztőcsapatnak az élén, amely arra készül, hogy piacra dobja az első Kárpát-medencei kriptovalutát, a koronát. A szakember tölti be a Swiss Message Bank nevű üzenettárolási és -továbbítási cég műszaki igazgatói tisztségét is. Ez a cég vállalja, hogy ügyfeleinek legfeljebb tízperces titkosított hangüzeneteit az Amazon szerverein száz évig eltárolja a jövő számára.
Amint a Világgazdaság korábban megírta, a korona elsődleges kibocsátására (Initial Coin Offering, ICO) a tervek szerint 2018 márciusában Svájcban kerül sor.
Az ICO lényege, hogy a kriptopénzt útjára indító startupok ismertessék terveiket, célkitűzéseiket és az ezekkel járó kockázatokat a potenciális befektetőkkel, akik ezután vásárolhatnak egy többnyire licitálás jellegű folyamat során a számukra elsőként, korlátozott mennyiségben felkínált digitális pénzből. A fejlesztők ezzel valódi pénzhez jutnak, amelyet további céljaik eléréséhez használhatnak fel – foglalja össze dióhéjban a legelterjedtebb ICO-technikát az Investopedia.
„Terveink szerint a korona elsődleges vonzerejét elsősorban az jelentheti, hogy reális applikációkba kívánjuk ültetni a kriptovalutával való vásárlást – magyarázta a Világgazdaságnak Bustya Attila –, tehát a korona műszaki fejlesztésével párhuzamosan igyekszünk kialakítani a leendő felhasználói kört, piacot is.” A korona fejlesztőinek állítása szerint több rangos nemzetközi, köztük Magyarországon is jól ismert szolgáltató céggel folytatnak ígéretes tárgyalásokat a kérdéskörben. A Tiltott Csíki Sör tulajdonos-ügyvezetője, Lénárd András a Világgazdaságnak már korábban megerősítette: koronával is fizethetnek majd azok, akik házhoz szállítással rendelnek sört.
A korona teljesen zárt körű fejlesztés eredménye lesz: noha a részletek egyelőre titkosak, a Világgazdaság információi szerint elsősorban a skálázhatóság és az „okosszerződés” tekintetében szólhat nagyot a friss pénz. A szándék szerint a „székely” kriptovaluta egészen nagy mértékű tranzakciókig lesz skálázható, már a kezdetektől jóval nagyobb tranzakciós számra lesz képes, mint a Bitcoin, a költségek pedig jóval alacsonyabbak lesznek. Az okosszerződéseket ugyanakkor arra optimalizálják, hogy teljes biztonsággal lehessen végrehajtani az úgynevezett business to business típusú tranzakciókat. A jelenlegi kriptovaluták 90 százaléka semmiféle reális tranzakcióra nem alkalmas, ezek szinte kizárólag spekulatív pénzügyi eszközök – emlékeztetett a mérnök-közgazdász végzettségű szakember, aki 2009 óta követi a kriptovaluták fejlődésének folyamatát, az árképzést, „bányászott” is, spekulatív szinten ma is hajt végre tranzakciókat.
Bustya Attila legfontosabb munkatársának Lőrincz Istvánt nevezte meg, aki a mérnöki integrált termékfejlesztés, az asztrodinamika, az űrkutatási programok dizájnja, illetve a bolygóközi űrmissziók szakterületeinek elismert előadója. Az ugyancsak székelyföldi származású szakember több alkalommal közreműködött az alacsony föld körüli pályán keringő NATO-rakétarendszerek fejlesztésében, illetve a NASA fejlesztés alatt álló plazmarakéta-programjában. Tudósítónk úgy értesült, hogy a korona piaci bevezetésének legfőbb felelőse az amerikai Jean-Marc Stiegemeier, aki távközlési cégeknél szerzett nevet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.