Korábbi elemzői konszenzusunk szerint 2018-ban 2,6 százalékos infláció várható, a vélemények azonban széles skálán szóródtak. A 2017-es tényadat megjelenése előtt a legalacsonyabb előrejelzés 1,7, a legmagasabb 3,2 százalék volt, igaz, azóta mindkét elemző módosította prognózisát.
A most feltett kérdéseink után a várható infláció szerintük 2, illetve 3 százalék lehet, ami még mindig nagy eltérés. Érdemes megjegyezni, hogy az előrejelzések akár nagymértékű módosítása teljesen természetes, minél közelebb van az esemény, és minél több részadatot ismerünk, annál pontosabb lehet a prognózis. Kíváncsiak voltunk, mi okozhatja ezt a kilengést az előrejelzésben, ezért megkérdeztük, hogy milyen folyamatok alakíthatják idén a fogyasztói árindexet.
Az eurózónából importált alacsony infláció egyelőre fékezi a magyar drágulást, azonban amikor az euróval fizető országokban elkezdenek emelkedni az árak, akkor az importált tartós fogyasztási termékeken keresztül a magyar árindex is megugorhat – érvelt a 3 százalékos ráta mellett Ürmössy Gergely, az Erste Bank elemzője. Ezzel szemben Dunai Gábor, az OTP Bank elemzési szakértője szerint továbbra sem nyomja felfelé az árakat a külső környezet, így az árindex-növekedés 2 százalékra eshet vissza.
A tavalyi két számjegyű bérnövekedési dinamika idén is folytatódhat, ami erőteljes keresletnövekedést generálhat, ez pedig felhajtja a fogyasztói árakat – sorolta tovább indokait a magasabb infláció mellett az Erste elemzője. Az OTP szakértője viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy az adó- és járulékcsökkentések, illetve a növekvő termelékenység hatása kompenzálhatja majd a jelentős mértékű béremeléseket.
A hatósági árak szinte változatlanok maradnak, vagyis a lakosság továbbra is fix áron vásárolhatja meg az energiahordozókat – érvelt változatlan meggyőződéssel a 2 százalékos infláció mellett Dunai Gábor. Ezzel szemben Ürmössy Gergely az inflációs kosárban 7,5 százalékkal szereplő üzemanyagárakra hívta fel a figyelmet, a nagy hangsúly miatt egy relatív kisebb elmozdulás is jelentős hatással lehet az árindexre.
A fentiek szerint az látható, hogy idén számottevő, pozitív és negatív irányba mutató hatások érik majd a fogyasztói árindexet, azt viszont nehéz megjósolni, hogy melyik hatás lehet az erősebb. Nem véletlen, hogy relatív nagy, 1 százalékpontos eltérést láthatunk a két elemző előrejelzésében.
Azt érdemes megjegyezni, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a legutóbbi, decemberi Inflációs jelentésében a két szélső érték átlagát prognosztizálta, vagyis a jegybank szerint idén 2,5 százalékos lehet az infláció mértéke Magyarországon.
Mikor érhetjük el fenntarthatóan az inflációs célt?
Dunai Gábor szerint még 2019-ben is csupán 2,5 százalékos lehet az infláció, ennél hosszabb távon nem adott prognózist, így azt sem árulta el, hogy mikortól érheti el a drágulás mértéke a Magyar Nemzeti Bank 3 százalékos célját. Ürmössy Gergely szerint viszont már 2018 második vagy harmadik negyedévében, tehát az év közepe táján fenntarthatóan elérhetjük az MNB-célt, és az év második felében is 3 százalék körül alakulhat az árindex növekedése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.