A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ma teszi közzé az ipari termelés novemberi előzetes adatát, szintén ma jelenik meg a novemberi kiskereskedelmi forgalom előzetes adata, és a Nemzetgazdasági Minisztérium ismerteti az államháztartás tavalyi egész éves és december végi alakulását. Kedden a külkereskedelmi forgalom tavaly novemberi alakulásának első becslését ismerhetjük meg, csütörtökön a tavaly novemberi ipari termelés részletes adatát közli a KSH.
A hét legfontosabb eseménye a fogyasztói árak alakulásának tavaly decemberi és egész éves mutatójának publikálása, amelyre pénteken számíthatunk a KSH-tól, de a tengerentúli kamatpálya várható alakulásáról is kaphatunk támpontokat, hiszen aznap az Egyesült Államokban is közzéteszik a pénzromlás ütemére vonatkozó statisztikát.
A novemberi visszapattanás után ismét csökkenhetett az infláció hazánkban, ezúttal is főként az üzemanyagok áralakulásának hatására: míg 2017 decemberében havi bázison enyhén csökkentek az árak, egy évvel korábban 4,1 százalékos volt a havi emelkedés, ennek következtében az üzemanyagok éves inflációja a novemberi 5,9 százalékról 1 százalék közelébe lassulhatott – véli Dunai Gábor, az OTP Bank makroelemzője.
A trendinfláció (iparcikkek és piaci szolgáltatások) esetében sem a tartós, sem a nem tartós iparcikkek, sem a piaci szolgáltatások tekintetében nem számítunk szinte semmilyen változásra az éves indexben. A feldolgozott élelmiszerek inflációja bázishatás miatt emelkedhetett, a feldolgozatlan élelmiszerek esetében pedig a tojás további drágulása mérsékelhette az éves árindex csökkenését.
„Idén az infláció tovább eshet, bár a mostani nyersolajárak felfelé mutató kockázatot jelentenek aktuális, 1,7 százalékos előrejelzésünkre. Alig néhány hónapja 2 százalék alatti fogyasztói árindexet jeleztünk előre 2017 decemberére, a mostani prognózis szinte teljes egészében a magasabb olajár miatt tolódott felfelé, ugyanakkor a trendinfláció esetében a vártnál kissé alacsonyabb értékeket láttunk az ősz folyamán” – tette hozzá a szakértő. Az MNB karácsony előtt publikált friss inflációs jelentésében némi meglepetésre nem változtatott korábbi, 2,5 százalékos 2018-as prognózisán, ezért arra lehet számítani, hogy a jegybank által vártnál alacsonyabb inflációs pályát látunk majd idén. Az elemző szerint ez támogatja majd a nagyon laza monetáris keretek fenntartását.
A tengerentúlon akár meglepetést is hozhat a pénteki adat. A várakozások szerint a dinamika nem változik érdemben, mivel az infláció 2,2 százalék marad, és a maginfláció csak kismértékben emelkedik. Módos Dániel, az OTP makroelemzője szerint azonban az elmúlt hónapokban az inflációval kapcsolatos felfelé mutató kockázatok erősödtek. A Brent hordónkénti ára 68 dollár felett van, de az elmúlt egy évben, a globális feldolgozóipari termelés felfutásával, az ipari fémek ára is emelkedni kezdett. A Nemzetközi Valutaalap számításai szerint 10 százalékos emelkedés az olaj árában 0,4 százalékponttal emeli az amerikai inflációt. Ha tovább emelkedik a nyersanyagok ára, akkor az infláció még inkább 2 százalék fölé kerülhet. A Fed döntéshozói megosztottak ugyan, hogy 2018-ban két vagy négy kamatemelésre van-e szükség, azonban ez lehet az egyik olyan tényező, amely miatt akár a négy emelés mellett dönthetnek. Ehhez persze az amerikai bérdinamikának is tovább kellene erősödnie. Módos Dániel arra számít, hogy ha az inflációs adatok meghaladják a várakozásokat, akkor a dollár erősödhet az euróval szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.