A rövid távú megtakarítások érdemben nem nőnek, amíg negatív a banki betéti reálkamat, továbbra is a fogyasztás marad a húzóerő, és az emberek emellett hiteleket vesznek fel ingatlanvásárlásra – mondta a Világgazdaságnak Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. A bérek növekedésével a háztartások biztonsági tartaléka is nő, így több jut életbiztosításra, nyugdíj-előtakarékosságra, ám arányaiban a fogyasztás dominál ebben az évben is.
Az elemző szerint megalapozott a kormány, a munkáltatói és a munkavállalói érdekképviseletek több mint 6 százalékos reálbér-növekedési várakozása 2018-ra. Az ING is 9-10 százalékos nominális béremelkedéssel kalkulál, és a jegybankhoz hasonlóan mintegy 2,7 százalékos éves inflációt vár. Mindez egyrészt a minimálbér és a garantált bérminimum jelentős emeléséből fakad, másrészt a közszolgáltató cégek, illetve a versenyszféra egyes ágazatainak markáns béremelési trendjéből. A több mint 6 százalékos reálbér-növekedés 2019 januárjától újabb 2 százalékos szochoteher-csökkenést eredményez majd a munkáltatóknál.
Ugyanakkor emiatt az éves infláció szempontjából az ING vezető elemzője felfelé mutató kockázatokat lát. Egyrészt ugyanis a béremelkedések miatt nőhetnek az árak, másrészt dinamikusan felfelé ível a kőolajár; a Brent hordója már a 70 dollárt súrolja. Ezek összhatása akár 3 százalékos inflációt is hozhat 2018 egészére. Az idén 3,9, jövőre 3,1 százalékos GDP-növekedésre számít Virovácz Péter. Szerinte elodázhatatlan a termelékenységi mutatók javítása, a beruházások további növelése, a munkaerőt kiváltó gépesítés, automatizálás, digitalizáció.
Az Equilor vezető elemzője, Varga Zoltán lapunknak azt mondta: 5-6 százalékos reálbér-növekedési ütemmel kalkulál ez évre, ami nem éri el a tavalyi, 10 százalék körüli mértéket. A GDP az idén 3,5, míg 2019-ben 3,3 százalékkal bővülhet. Az infláció 2018-ban 2,8, jövőre pedig 3,1 százalék körül alakulhat. A második fél évben tovább erősödhet a fogyasztás, a kereslet növekedése pedig lassú áremelkedést indukálhat. Az Európai Központi Bank szeptember végén valószínűleg kivezeti az eszközvásárlási programot, így az euró-forint árfolyam a 315–320-as sávba kerülhet. Drágább lesz a behozatal, az importált infláció részévé válik a kőolajár-emelkedés is. Az elemző szerint a kormány az idén és jövőre is hozhat olyan intézkedéseket (például bizonyos termékek áfáját csökkenti), amelyekkel kordában tarthatja az emelkedő inflációt. Varga Zoltán úgy véli: az idén a bérkiáramlás miatt jelentős kereslet lehet az állampapírokra és a befektetési alapok (kötvény, részvény, ingatlan) eszközeire is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.