A termelői árak emelkedésének üteme a harmadik egymást követő hónapban lassult és 14 havi mélypontra esett januárban. A kínai statisztikai hivatal pénteken közölt adatai szerint
a termelői árak tavaly januárhoz képest 4,3 százalékkal emelkedtek, ami 2016 novembere óta a legkisebb érték.
Elemzők 4,4 százalékos növekedésre számítottak a decemberben mért 4,9 százalékos emelkedés után.
Havi összevetésben 0,3 százalékkal nőttek a termelői árak, jóval kisebb mértékben a decemberi 0,8 százaléknál.
Lassabban nőttek a fogyasztói árak is januárban. Éves összehasonlításban 1,5 százalékos emelkedést mértek, ami bőven a 3 százalékos inflációs célszám alatt van. Az elemzők is 1,5 százalékra számítottak a decemberben mért 1,8 százalékos éves növekedés után. Havi összevetésben 0,6 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak. Elemzők 0,7 százalékos növekedésre számítottak a decemberi 0,3 százalékos emelkedés után.
A vártnál gyengébb inflációs adatok némiképp ellentétben állnak a csütörtökön nyilvánosságra hozott külkereskedelmi statisztikával. Az import és az export robusztus növekedését tükröző számok a múlt héten közölt erős feldolgozóipari és szolgáltatási beszerzésimenedzser-indexekkel együtt azt sugallják, hogy a kínai gazdaság továbbra is lendületben van, mi több, az év elején gyorsult is a növekedés üteme, dacára az eladósodottság megfékezését és a súlyosan légszennyező gyárak felszámolását célzó kormányzati intézkedéseknek.
Elemzők ugyanakkor arra figyelmeztettek az év eleji statisztikai adatokat óvatosan kell kezelni, mert a mozgó dátumú holdújév miatt torzulhatnak az értékek. Tavaly január végére, idén pedig február közepére esik az egyhetes ünnepség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.