Az aktív korú lakosság elvándorlása az egyik legnagyobb probléma Ukrajnában – nyilatkozta az ország jegybankjának elnökhelyettese, Dmitro Szologub a Bloombergnek. „A következő években komoly rizikót jelenthet ez a gazdasági növekedés és az árstabilitás szempontjából is” – jelentette ki.
A GDP-növekedés 2017 utolsó negyedében éves viszonyításban 1,8 százalékosra lassult a harmadik negyedéves 2,1 százalékos bővülést követően; ez már zsinórban a negyedik olyan negyedév volt, mikor éves összevetésben lassulást regisztráltak a gazdaság növekedési ritmusában. A fogyasztói árak januárban 14,1 százalékkel emelkedtek a tavalyi esztendő azonos hónapjához képest a decemberi 13,7 százalékos infláció után, s a jegybank múlt hónapban 8,9 százalékra emelte 2018-as éves inflációs prognózisát a korábbi 7,3 százalékról.
A hivatalos adatok szerint 2015 óta az ukrán munkaképes korú lakosság 7 százaléka vándorolt ki – többségük Lengyelországba. Az ENSZ becslései szerint ráadásul a helyzet előreláthatóan tovább romlik majd: a 44,2 milliós népesség 2050-re 36,4 millióra eshet vissza. Nem véletlen, hogy az ukránok számára vonzó lehetőség a lengyelországi munkavállalás: míg otthon a havi bérük átlagosan mintegy 265 dollár – a statisztikai hivatal szerint tavaly a legalacsonyabb fizetésük a nővéreknek, az orvosoknak, a tanároknak és az óvodapedagógusoknak volt –, addig a szomszéd államban átlagosan 1046 dollár.
Lengyelországban a regisztrált ukrán lakosság másfél millió fő, de becslések szerint további félmillió ukrán élhet és dolgozhat ott hivatalos bejelentés nélkül. Ugyanakkor Csehország is egyértelművé tette, hogy jelentős mértékben növelné ukrán munkavállalóinak számát.
Az elvándorlást elősegíti, hogy az ukrán állampolgárok tavaly június óta vízum nélkül utazhatnak az Európai Unió tagállamaiba. A lengyel jegybank élén álló Adam Glapinski az uniós rendelettel kapcsolatban a közelmúltban aggodalmát fejezte ki. Attól tart, hogy míg eddig jellemzően Lengyelországot választották az ukrán kivándorlók célállamnak, a vízummentesség utat nyithat az olcsó ukrán munkaerő számára a nyugat-euró-pai munkaerőpiacok felé. A lengyel Dziennik Gazeta Prawna című napilap által közzétett adatok szerint Glapinski félelme egyelőre alaptalan: tavaly a lengyel munkaadók mintegy 33 százalékkal több ukrán alkalmazottat jelentettek be, mint 2016-ban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.