A vártnál nagyobb mértékben romlott, de így is erős maradt a német üzleti bizalom, ami azt bizonyítja, hogy Európa legnagyobb gazdasága szolidan növekszik annak ellenére, hogy az erős euró rontja az exportkilátásokat. A müncheni székhelyű Ifo gazdaságkutató intézet csütörtökön közölte, hogy a januári 117,6 pontról februárban 115,4 pontra süllyedt az üzleti hangulatindex; elemzők 117 pontot vártak. Az index elemei közül a gazdasági szereplők aktuális üzleti környezetről alkotott véleményét számszerűsítő mutató a januári 127,8 pontról 126,3 pontra esett. Szakértők 127 pontra számítottak. A hat hónapra előretekintő várakozások mutatója 108,3-ről 105,4 pontra süllyedt. A piac 107,9 pontos értékre számított.
A vállalatok kevésbé elégedettek az üzleti helyzettel – mondta Clemens Fuest, az Ifo vezetője, de az index még így is a második legmagasabb 1991 óta. „Ez azt jelzi, hogy az első negyedévben 0,7 százalékkal növekszik a gazdaság” – tette hozzá.
A visszaesés nem jelenti fundamentális változás kezdetét, a német gazdaság változatlanul erős, csak kieresztettek némi gőzt, és az exportot illető eufória enyhül
– nyilatkozott a Reutersnek Klaus Wohlrabe. Az Ifo közgazdásza szerint a visszaesés egyik oka, hogy a nagykoalíciós megállapodás nem váltott ki osztatlan lelkesedést a menedzserek körében.
Az Európai Unió reformját illetően viszont pozitív a CDU–CSU és a szociáldemokrata párt (SPD) megállapodása – mondta Angela Merkel kancellár tegnap a törvényhozás alsóházában, amikor a pénteki informális csúcstalálkozón képviselendő német álláspontot ismertette. A nagykoalícióról szóló egyezmény központi eleme az EU megerősítése – hangsúlyozta Merkel, aki a beszédében három területet érintett. Menekültügyben azoknak a problémáknak a megoldására kell koncentrálni, amelyek arra kényszerítik az embereket, hogy Európába jöjjenek, és többet kell tenni az embercsempészet megakadályozásáért.
Szolidáris menekültügyi rendszert kell kiépíteni, és a strukturális alapokból származó pénz elosztásánál figyelembe kell venni a menekültek befogadását – hangsúlyozta Merkel. A nagykoalíciós megállapodás támogatja a közös uniós menekültpolitikát és a külső határok masszív megerősítését – emelte ki a kancellár.
A gazdasági kérdéseket érintve a Deutsche Welle tudósítása szerint hangsúlyozta, hogy minden uniós tagállam megerősödve került ki a pénzügyi válságból, és stabilan növekszik, a munkanélküliség pedig kilenc éve a legalacsonyabbra süllyedt.
Kulcskérdésnek nevezte a digitális közös piac létrehozását, és nagyobb pénzügyi és gazdasági szolidaritást sürgetett a gazdagabb és szegényebb tagállamok között. Fejleszteni kell a gazdasági és valutaunió szerkezetét is, a stabilitási és növekedési paktum előírásainak és annak az elvnek a tiszteletben tartása mellett, hogy az államháztartási folyamatokat annak kell ellenőriznie, aki felel az államadósság törlesztéséért.
Az EU közös védelmi politikájáról szólva hangsúlyozta, hogy a közösség védelmi képességének fejlesztését szolgáló, úgynevezett állandó strukturált együttműködés (PESCO) létrehozásáért folytatott évtizedes küzdelmek után el kell indítani az első konkrét projekteket, és ez hamarosan meg is történik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.