Az előző év azonos időszakához viszonyítva, naptárhatástól megtisztítva az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalmának volumene 7,8 százalékkal nőtt idén januárban – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), hozzátéve, a második becslés adata 0,3 százalékponttal magasabb az első becslésben közöltnél.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 4,5 százalékkal nőtt. Az élelmiszer-kiskereskedelem 77 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 4,1, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 4,6 százalékkal nőtt.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 12,5 százalékkal emelkedett. Növekedtek az eladások az iparcikk jellegű vegyes- és a bútor-, műszakicikk- (egyaránt 20 százalék), a használtcikk- (17 százalék), a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk- (8,3 százalék), a textil-, ruházati és lábbeli- (5,7 százalék), valamint a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben (4,3 százalék).
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 4,2 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 25 százalékkal emelkedett, folytatva az évek óta tartó bővülést – írja a KSH.
Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 8,1 százalékkal nőtt. A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 12 százalékkal bővültek.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 775 milliárd forint volt januárban. Az országos kiskereskedelmi forgalom 47 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 36 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 17 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.
A kiskereskedelmi forgalom már 55 hónapja folyamatosan bővül – mondta Pomázi Gyula, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) iparstratégiáért és gazdaságszabályozásért felelős helyettes államtitkára a KSH legfrissebb adatait kommentálva. Hozzátette, a minisztérium a kiskereskedelemben és a digitális kereskedelemben az év további részében is növekedésre számít. A pozitív várakozások többek között a 6 éves bérmegállapodásnak köszönhetőek, hiszen ezáltal több pénzzel rendelkezik a lakosság – tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.