Napjaink egyik legsürgetőbb kérdése a szakemberhiány – jelentette ki Dale A. Martin, a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) elnöke. Hozzátette, hogy a tavaszi konjunktúrafelmérésüknek végleges eredménye még ugyan nincsen, de az előzetes adatok szerint tavaly óta nem enyhült a helyzet: 2017-ben a tagságuk 75 százaléka volt elégedetlen a munkaerőkínálattal – szavai szerint idén hasonlóak a számok.
A képzés egyértelműen az egyik legfontosabb eszköz a szakemberhiány enyhítésére
– hangsúlyozta a kamara elnöke.
A német vállalatok és a DUIHK sokat tett azért, így ez a díjátadás is hozzájárul ahhoz, hogy a szakképzésnek respektje legyen – mondta a nemzetgazdasági miniszter. Varga Mihály megköszönte Dale Martinnak, hogy a szakképzés terén hasonlóan gondolkodik a kamara, mint ahogy a kormány.
A német duális szakképzési rendszerhez hasonlóan azt szeretnénk elérni, hogy még a jelenleginél is szorosabb kapcsolat legyen a szakképzés és a vállalatok között – jelentette ki a miniszter. Szerinte
a magyar szakképzési rendszernek minél több vállalati képzőhelyre van szüksége, ezért az a kormány célja, hogy 2022-ig negyven százalékkal emelkedjen a vállalatoknál meglévő képzési helyek száma.
A tárcavezető ezt követően elmondta, hogy a magyar gazdaság növekedési pályára állt köszönhetően a német cégek munkájának is: tavaly 4,2 százalékkal nőtt a GDP, ami 12 éve nem látott ütem. Az uniós országok között 2017 negyedik negyedévében Magyarország mutatta fel a második legmagasabb növekedési ütemet.
„A gazdaság úgy tudott fejlődni, növekedni, hogy az nem járt eladósodással, privatizációval” – hangsúlyozta a miniszter. Elismerte, hogy a növekedésnek ugyanakkor egyre szűkösebb korlátja a munkaerőhiány. A 3,8 százalékos munkanélküliségi ráta az unión belül szintén a negyedik. Közeledünk a teljes foglalkoztatottsághoz, így Varga Mihály szerint „váltanunk kell, programot kell módosítanunk”.
Kiemelte, hogy van pozitív példa is: ha Csehország 2,5 százalékos munkanélküliségi rátával tud működni, akkor még lehet hová fejlődni.
A tárcavezető beszélt arról is, hogy a minisztérium elkészítette egységes cselekvési programját, a Digitális Munkaerő Programot, amelynek célja a digitális ipar területén tapasztalható munkaerőhiány mérséklése a leendő és a jelenleg is aktív munkavállalók általános és szakma-specifikus digitális felkészültségének javításával.
Különdíjat kapott Farkas Elek borsodnádasdi egyéni vállalkozó virtuális párolgás pályázata, valamint a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége a „Legyél Te is mezőgépész” programja, valamint a MezőgépÉSZek játék pályaműve. Az elismerést a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara 2013-ban alapította, a magas színvonalú, gyakorlatorientált szakképzés magyarországi terjesztésének elismerésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.