BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Varga Mihály: Növelni kell a vállalati képzőhelyek számát

Átadták a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) 2018. évi szakképzési díjait csütörtök este. A díjátadón Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, a díj fővédnöke elmondta, a kormány célja, hogy 2022-ig 40 százalékkal növekedjen a vállalati képzőhelyek száma.

Napjaink egyik legsürgetőbb kérdése a szakemberhiány – jelentette ki Dale A. Martin, a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) elnöke. Hozzátette, hogy a tavaszi konjunktúrafelmérésüknek végleges eredménye még ugyan nincsen, de az előzetes adatok szerint tavaly óta nem enyhült a helyzet: 2017-ben a tagságuk 75 százaléka volt elégedetlen a munkaerőkínálattal – szavai szerint idén hasonlóak a számok.

A képzés egyértelműen az egyik legfontosabb eszköz a szakemberhiány enyhítésére

– hangsúlyozta a kamara elnöke.

A német vállalatok és a DUIHK sokat tett azért, így ez a díjátadás is hozzájárul ahhoz, hogy a szakképzésnek respektje legyen – mondta a nemzetgazdasági miniszter. Varga Mihály megköszönte Dale Martinnak, hogy a szakképzés terén hasonlóan gondolkodik a kamara, mint ahogy a kormány.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter
Forrás: MTI

A német duális szakképzési rendszerhez hasonlóan azt szeretnénk elérni, hogy még a jelenleginél is szorosabb kapcsolat legyen a szakképzés és a vállalatok között – jelentette ki a miniszter. Szerinte

a magyar szakképzési rendszernek minél több vállalati képzőhelyre van szüksége, ezért az a kormány célja, hogy 2022-ig negyven százalékkal emelkedjen a vállalatoknál meglévő képzési helyek száma.

A tárcavezető ezt követően elmondta, hogy a magyar gazdaság növekedési pályára állt köszönhetően a német cégek munkájának is: tavaly 4,2 százalékkal nőtt a GDP, ami 12 éve nem látott ütem. Az uniós országok között 2017 negyedik negyedévében Magyarország mutatta fel a második legmagasabb növekedési ütemet.

Varga szerint váltani kell

„A gazdaság úgy tudott fejlődni, növekedni, hogy az nem járt eladósodással, privatizációval” – hangsúlyozta a miniszter. Elismerte, hogy a növekedésnek ugyanakkor egyre szűkösebb korlátja a munkaerőhiány. A 3,8 százalékos munkanélküliségi ráta az unión belül szintén a negyedik. Közeledünk a teljes foglalkoztatottsághoz, így Varga Mihály szerint „váltanunk kell, programot kell módosítanunk”.

Fotó: Vémi Zoltán

Kiemelte, hogy van pozitív példa is: ha Csehország 2,5 százalékos munkanélküliségi rátával tud működni, akkor még lehet hová fejlődni.

A tárcavezető beszélt arról is, hogy a minisztérium elkészítette egységes cselekvési programját, a Digitális Munkaerő Programot, amelynek célja a digitális ipar területén tapasztalható munkaerőhiány mérséklése a leendő és a jelenleg is aktív munkavállalók általános és szakma-specifikus digitális felkészültségének javításával.

Innováció, kooperáció, motiváció

  • Innováció kategóriában szakképzési díjat kapott a pécsi Penta Unio Zrt. könyvelő kAPPtár tanuló mobil applikációja.
  • Kooperáció kategóriában a MuzixGroup Kereskedelmi Szolgáltató Kft., A robotikai iránti érdeklődés felkeltése című pályázatát díjazták.
  • Motiváció kategóriában a Győri Műszaki Szakképzési Centrum Lukács Sándor Mechatronikai és Gépészeti Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma Challenging Learning programja kapott díjat.
  • Különdíjat kapott Farkas Elek borsodnádasdi egyéni vállalkozó virtuális párolgás pályázata, valamint a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége a „Legyél Te is mezőgépész” programja, valamint a MezőgépÉSZek játék pályaműve. Az elismerést a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara 2013-ban alapította, a magas színvonalú, gyakorlatorientált szakképzés magyarországi terjesztésének elismerésére.

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább a címoldalra

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.