BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyengülő konjunktúrára utal a kínai inflációs jelentés

Erősen lassult a fogyasztói és a termelői árak emelkedésének üteme márciusban Kínában, ami arra utalhat, hogy a világ második legnagyobb gazdasága veszít lendületéből a vártnál nagyobb tavalyi, 6,9 százalékos növekedés után. 

A termelői árak tavaly márciushoz képest 3,1 százalékkal emelkedtek Kínában, ami 2016 októbere óta a legkisebb érték – közölte a pekingi statisztikai hivatal. Elemzők 3,2 százalékos növekedésre számítottak a februárban mért 3,7 százalékos emelkedés után. Havi szinten 0,2 százalékkal estek vissza a termelői árak márciusban, míg februárban 0,1 százalékkal csökkentek.

Forrás: AFP / China OUT

A termelői árak emelkedésének éves összevetésű üteme immár az ötödik egymást követő hónapban csökkent márciusban, 17 havi mélypontra süllyedve. Ez egyrészt valószínűleg a kereslet csökkenését jelzi, másrészt bázishatásokra vezethető vissza.

A gyengébb gyáripari infláció arra utal, hogy további nyomás nehezedik az ipari cégek profitjára a tavalyi kiemelkedő év után. Tavaly az utóbbi hat év leggyorsabb ütemével nőtt az iparvállalatok nyeresége.

A fogyasztói árak éves összehasonlításban 2,1 százalékkal emelkedtek márciusban, ami bőven a 3 százalékos inflációs célszám alatt van. Elemzők 2,6 százalékra számítottak a februárban mért 2,9 százalékos éves növekedés után. Havi összevetésben 1,1 százalékkal estek a fogyasztói árak. Elemzők 0,5 százalékos csökkenésre számítottak a februári 1,2 százalékos emelkedés után.

Forrás: AFP

A fogyasztói árak emelkedésében a meredek lassulás főleg szezonális okokra vezethető vissza, ugyanis kifutott az idén februárra eső holdújévi ünnepségek által generált erős kereslet hatása.

A kínai statisztikai hivatal a friss adatokat tartalmazó közleményében úgy fogalmazott, hogy a külföldi gazdasági környezet változásai és a hazai kereslet korrekciója az árak alakulásában bizonyos ingadozást fog eredményezni, mindazonáltal rövid távon továbbra is stabilak maradnak az árak.

Elemzők arra számítanak, hogy az ároldali inflációs nyomás enyhülni fog a hitelállomány növekedésének lassulásával párhuzamosan, annak eredményeként, hogy az eladósodottság megfékezését célzó kormányzati intézkedések mérséklik a gazdasági növekedés ütemét.

A kínai gazdaság további megnyitását, a szellemi tulajdonjogok védelmének erősítését és a vámtarifák csökkentését ígérte Hszi Csin-ping kínai elnök kedden.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.