Tegnap négy év után először lépte át a 3 százalékos lélektani határt a 10 éves amerikai államkötvény hozama. Ugyan a hozamszint február eleje óta 2,8 és 3 százalék között oldalazik, néha egy bázisponton belül is került a lélektani határtól, de csak a hétfő esti makroadatok lökték a szint fölé.
Az amerikai ingatlanpiac jóval a várakozáson felül bővült, a lakáspiaci index is a becsültnél nagyobb mértékben emelkedett, amiről a befektetők vélhetően a Fed előzetesen becsültnél szigorúbb kamatpolitikájára következtettek. Ahogy a kereskedők a már érdemi hozamú kötvénypiac felé fordultak, nagyot estek a részvénypiacok, a vezető amerikai börzék már kedden is nagy mínuszokban zártak, szerdán nyitás után pedig hamar 1 százalék körüli mínuszokban jártak.
Az amerikai hozamszint jelentős piaci turbulenciát okozott Európában is. Az uniós állampapír-árfolyamok is csökkentek, a német 10 éves papír hozama 1 bázispontot emelkedett, a déli perifériás államokéi 1-2 bázispontot. Az euró is nagyot esett, 0,4 százalékot gyengült a dollár ellenében, az 1,22-os keresztárfolyam alá bukott a jegyzés, ahogy a kereskedők egyre vonzóbbnak tartják a zöldhasút. A tőzsdék Európa-szerte ereszkedtek, a vezető indexek 1 százalék körüli mínuszban jártak, a DAX minden komponensének árfolyama esett napközben. Kelet-Közép-Európában is éreztette hatását a jelenség: a régiós devizák és államkötvények árfolyamai csökkentek, ahogy a befektetők a magasabb kockázatú piacokról a most már érdemi hozamot ígérő, biztonságosabb piacok felé fordultak. A fejlődő piacoknak sosem jelentenek jót az emelkedő hozamszintek – mondta a Világgazdaságnak Szalma Csaba, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója.
A régiós eszközök szerinte alacsonyabb szintekre állnak be, ha az amerikai 10 éves hozam 3 százalék fölött ragad, olcsóbbak lesznek a devizák és az állampapírok. Az amerikai hozam ugyan a kritikus szint fölött maradhat, de sokat már nem emelkedhet. Év végére a hozamszint 3 és 3,25 százalék közé állhat be, de a 3,2-es szint elérése ebben a fél évben még nem valószínű.
A dollár és az euró keresztárfolyama új egyensúlyi helyzetet keres, Szalma szerint bizonytalanok a kilátások. A dollár erősödését a piaci pozicionáltság gátolja, nagy mennyiségű tőke halmozódott fel az erősödő euró mellett. A közös deviza gyengülésére utal, hogy az első negyedéves makroadatok szerint az eurózóna növekedése lassulhat.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.