A versenyképesség szempontjából kedvező, hogy régiós összehasonlításban alacsony a magyar iparűzési adó, ráadásul az elmúlt években csökkent ennek az adónemnek a nagysága – mondta a Világgazdaság kérdésére Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. A szakember arra figyelmeztetett, hogy a helyi iparűzési adó viszont magas, ami éppen ellentétesen hat. A másik fontos tényező a munkára rakódó teher, melynek csökkentésében már szintén látni részeredményeket.
Az adócsökkentésnek azonban vannak korlátai, Török Zoltán szerint kérdéses, meddig lehet az eddig tapasztalt tempóban folytatni a közterhek enyhítését.
A versenyképesség több tényezőtől függ: az adórendszer, a rendelkezésre álló munkaerő mennyisége és minősége, az infrastruktúra helyzete, illetve a bürokratikus rendszer bonyolultsága is befolyásolja – mondta el kérdésünkre Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportvezetője. Már volt előrelépés, de az adminisztrációs terhek csökkentésével lehetne előbbre lépni. A másik kiemelkedő terület az oktatás lehet, a versenyképesség szempontjából fontos lenne, hogy a diákok hasznosítható tudással kerüljenek ki az iskolákból. Hangsúlyozta:
mindenki a tehetségének megfelelően szerezzen diplomát vagy tanuljon szakmát.
A szakértő a felnőttképzés fontosságára hívta fel a figyelmet, ami nemcsak a korábban elmulasztott iskolai végzettség megszerzésével, hanem a már meglévő tudás folyamatos bővítésével is jár, hiszen ez készít fel a napjainkra jellemző változó kihívásokra.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.