Munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 2,9 százalékkal emelkedett. A jelentős eltérést a nyers adathoz képest az okozza, hogy 2018 áprilisában kettővel több munkanap volt, mint 2017 áprilisában.
A termelés az év első négy hónapjában 3,8 százalékkal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában. A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás áprilisban az előző hónaphoz viszonyítva 0,2 százalékkal nőtt.
A nyers és az igazított adat közötti markáns eltérés is arra utal, hogy az ipar kapacitáskihasználtsága csúcsra van járatva – kommentálta a KSH adatait Virovácz Péter az ING makrogazdasági elemzője. Szerinte az idei év első négy hónapját figyelve elmondható, hogy bár hónapról hónapra megfigyelhető némi ingadozás az éves növekedési adatokban, a termelés volumene gyakorlatilag január óta stabil, vagyis úgy tűnik, hogy az iparvállalatok nem igazán tudják már érdemben tovább emelni a kibocsátást.
Az új kapacitások pedig továbbra sem léptek be a termelésbe, amely talán az év második felében hozhat némi változást. Egyelőre a BMI és egyéb bizalmi indikátorok is arra utalnak, hogy a jövőben felpöröghet az ipar, de most a kapacitáskorlátok egyértelműen fékezik a teljesítményt. Ezzel egyre inkább távolodunk attól, hogy sikerüljön felülmúlni a 2017-es közel 5 százalékos növekedést az iparban – fűzte hozzá Virovácz Péter.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.