Releváns kérdés a lakossági állampapírok kamatának emelése az emelkedő hozamkörnyezetben, egyelőre azonban nincs napirenden. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) folyamatosan figyeli a kereslet alakulását a lakossági állampapírpiacon, és ha szükséges, lépni fog – mondta a Világgazdaságnak Barcza György, az ÁKK vezérigazgatója. A legfrissebb, májusi inflációs adat szerint Magyarországon 2,8 százalékkal emelkedtek az árak a megelőző 12 hónapban, ennél magasabb kamatot viszont a kamatadó levonása után csupán a két, inflációt követő Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) fizet. A 2021-ben lejáró sorozat aktuális kamata 3,5, a 2023-asé pedig 3,8 százalék.
Nem meglepő, hogy ezek az állampapírok fogynak a legjobban a hosszú lejáratúak közül. Az ÁKK az ötéves sorozatból a napokban hirdette meg a második rábocsátást, ezzel az eredetileg százmilliárd forint értékben tervezett értékesítési mennyiséget már 200 milliárd forintra növelte. A hároméves sorozatból is volt már egy rábocsátás, abból 150 milliárd forintnyi az eladásra szánt mennyiség. Az ötéves PMÁP-ból május végéig több mint 122 milliárd, a háromévesből 115 milliárd forintnyi kelt el.
Ezek a legkeresettebb állampapírok, naponta 2-2,5 milliárd forintnyit értékesítünk
– mondta Barcza. Eladhatatlannak tűnnek ezzel szemben a Bónusz Magyar Állampapírok (BMÁP), amelyek kamata az egyéves diszkontkincstárjegyek (dkj) aukciós hozamát követi. Ezek aktuális kamata 2,27–3,02 százalék között van, a legmagasabb kamatot a tíz év múlva lejáró sorozat fizeti. Az ÁKK adatai szerint a januári kibocsátás óta május végéig összesen kevesebb mint 2,7 milliárd forint áramlott ebbe a három állampapírba. A jövőben persze emelkedhet ennek az állampapírnak a hozama, hiszen a prémiumok 2,25–3 százalék között vannak, az egyéves dkj-k aukciós hozama pedig gyorsan emelkedik. A következő kamatperiódus viszont csak jövő áprilisban kezdődik, addig marad a viszonylag alacsony kamatszint.
A rövidebb lakossági állampapírok értékesítési eredményein is látszik már valamelyest, hogy a kisbefektetők keveslik a kamatokat. A 2 százalékos éves kamatot fizető Egyéves Magyar Állampapírnál még nagyjából sikerül is minden héten megújítani a lejáratokat, az évente 1,5 százalékot kamatozó Féléves Magyar Állampapírból azonban újabban rendre kevesebb kel el, mint amennyit meghirdet az ÁKK. Ebben persze szerepet játszhat az is, hogy április óta kizárták a vásárlói körből a nem természetes személynek számító befektetőket. A Kamatozó Kincstárjegyek volumene az év eleje óta nagyjából stagnál, és a 2,5 százalékos kamatot fizető Kétéves Magyar Állampapír iránti kereslet is elmarad a korábbitól.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.